Podziel się pokojem

Autor: Piotr Dominik
Piotr Dominik
Autor jest kierownikiem katedry hotelarstwa w szkole wyższej AlmaMer


Timesharing to możliwość korzystania z pomieszczenia mieszkalnego w oznaczonym czasie każdego roku. Taka forma wypoczynku jest bardzo popularna w Europie Zachodniej i USA, a staje się też coraz popularniejsza wśród Polaków, chociaż na razie korzystają oni głównie z oferty zagranicznej.ht_2009_07-13.jpg


Timesharing, w dosłownym tłumaczeniu "podział czasu", jest szczególnym rodzajem korzystania z budynków mieszkalnych lub ich części w celach turystycznych. Oznacza on nabycie prawa do nieruchomości, którą dzieli się z innymi użytkownikami. Timesharing polega na tym, że w drodze umowy nabywca uzyskuje prawo do korzystania z budynku lub jego części w ściśle oznaczonym czasie w każdym roku w miejscowościach turystycznych, zobowiązując się do zapłaty przedsiębiorcy ryczałtowego wynagrodzenia. Nabywca nie uzyskuje własności nieruchomości, ale jedynie prawo użytkowania obiektu przez określony czas w roku i przez określoną w umowie liczbę lat (zwykle 20, 30 lub 50 lat). Ta forma alternatywy urlopu powstała w połowie lat 60. we Francji, skąd na początku lat 70. została przeniesiona do USA i reszty krajów Europy Zachodniej, a na początku lat 90. pojawiła się również na naszym rynku nieruchomości turystycznych.


Nad morzem, w górach, przy parkach

Klientami kupującymi pakiety timeshare są osoby o wyższych dochodach, najczęściej w średnim wieku, lepiej wykształcone, pozostające w związku małżeńskim. Turysta wybiera taki model, który najlepiej odpowiada jego stylowi życia. Uczestnicy klubów wypoczynku mają możliwość spędzania czasu wolnego w różnych typach ośrodków: plażowych, miejskich, górskich, w tematycznych parkach wypoczynku i innych.


Timesharing w prawie

Źródłem europejskiego prawa konsumenckiego o podstawowym znaczeniu dla timeshar
[...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *