Samodzielnie czy z generalnym wykonawcą

Autor: Ireneusz Dudek,Janusz Mitulski
Ireneusz Dudek
jest doradcą hotelowym ekspertem inwestycyjno- -budowlanym
Janusz Mitulski
jest konsultantem inwestycji hotelowych


Skończyliśmy prace projektowe. Wybrani projektanci przekształcili nasze plany i zamierzenia w realny obiekt hotelowy na papierze. Przed nami kolejny etap do realizacji naszego celu - budowa. Trzeba wybrać wykonawcę budowy, zaczynając od rozważenia, czy budujemy samodzielnie czy zlecamy to generalnemu wykonawcy.Dążeniem każdego inwestora jest najbardziej optymalne wyważenie jakości realizowanego produktu z ceną, którą za ten produkt trzeba będzie zapłacić. Dobrze wykonany projekt z pewnością umożliwi precyzyjną realizację budowy, jednak jednym z najważniejszych kryteriów podczas wyłaniania wykonawcy są parametry finansowe realizacji inwestycji.


Niezależnie od tego, czy realizacja odbywać się będzie w systemie generalnego wykonawstwa czy też sami na siebie weźmiemy tę rolę zlecając poszczególne grupy robót bezpośrednio podwykonawcom, to do wyceny wartości inwestycji musimy dysponować precyzyjnie opracowanymi przedmiarami robót. Przedmiary robót - zwane potocznie ślepymi kosztorysami - obrazują ilości poszczególnych robót i użytych materiałów przy wykonaniu konkretnego zadania inwestycyjnego.

Są to skatalogowane pozycje kosztorysowe zmierzające do oceny ilości poszczególnych prac i materiałów, ale nie przeliczone na pieniądze. Zakres ten wykonuje projektant w ramach przygotowanego projektu inwestycji. Inwestor, pamiętając o niebagatelnym znaczeniu tego dokumentu, powinien zadbać o wprowadzenie gwarantujących odpowiednią jego jakość regulacji w umowie z projektantem.


Budujemy samodzielnie

Jeśli inwestor dysponuje odpowiednią wiedzą i kadrą, to może pokusić się o samodzielną realizację inwestycji. Najczęściej inwestorami decydującymi się na samodzielną bud [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *