Duży wzrost cen w krakowskich i gdańskich hotelach

To był dobry maj dla hotelarzy z Krakowa i Gdańska, pokoje hotelowe w tych miastach podrożały w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku odpowiednio o 10,4 i 8,9%. W pozostałych polskich miastach ceny noclegów utrzymywały się na poziomie zbliżonym do ubiegłego roku - wynika z analizy przygotowanej na podstawie rezerwacji z portalu Hotele.pl

Gdańsk, fot. Pixabay

Od kilku miesięcy daje się zauważyć trend rosnącej popularności hoteli z 3*, który w maju uległ lekkiemu osłabieniu i ponad 2% mniej osób zdecydowało się na nocleg w hotelu tej kategorii. Natomiast co piąta rezerwacja w maju dotyczyła hoteli 2*. Gdzie śpimy? Wybierając się w podróż służbową w maju, rezerwujący nadal najczęściej wybierali noclegi w hotelach 3*, jednak podobnie jak w ogólnej liczbie rezerwacji, również wśród klientów korporacyjnych obiekty z tej kategorii odnotowały spadek o 3% w porównaniu do ubiegłego roku. Za to coraz chętniej podróżujący służbowo wybierają hotele 4*, których dotyczyło ponad 20% rezerwacji. O ponad 2% wzrosła liczba rezerwacji w hotelach 2* wśród podróżujących prywatnie w maju. Z kolei o 8,5% spadło zainteresowanie noclegiem w 5*. Kiedy rezerwujemy? Planujący podróż służbową nie dają sobie dużego wyprzedzenia na dokonanie rezerwacji, co wynika ze specyfiki tego typu wyjazdów. Z największym wyprzedzeniem rezerwowane były w maju hotele 5*, bo aż 13-dniowym. Obiekty w pozostałych kategoriach wybierane były 4-5 dni wcześniej. Podróżując prywatnie wybieramy hotele zdecydowanie wcześniej, bo średni czas wyprzedzenia wyniósł w maju blisko 14 dni. Prawie 15 dni wcześniej rezerwowane były hotele z 1*. Ile płacimy? Średnie ceny w maju były stabilne i utrzymywały się w większości na poziomie roku ubiegłego. Wyjątkiem są hotele 1* i 2*, które w rezerwacjach podróży służbowych odnotowały wzrost średnich cen za dobę odpowiednio o 6,3% i 8,4%. Za dobę w najdroższych 5* hotelach klienci korporacyjni płacili średnio 477 zł. Podróżujący prywatnie płacili średnio 192 zł za dobę w hotelach 2*, a w hotelach z 3* - 313 zł. O blisko 9% spadła w maju średnia cena za dobę w obiektach typu pensjonaty i domy wczasowe i wyniosła 179 zł.    

Średnie ceny pokojonocy w hotelach w największych miastach

 

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.