I kwartał : 600 tyś. więcej noclegów, 370 tyś. więcej gości

Dane GUS za I kwartał tego roku potwierdzają ożywienie na rynku hotelowym, o którym mówią hotelarze. W pierwszych trzech miesiącach tego roku polskie hotele udzieliły 5,8 mln noclegów, o 11%. (600 tys.) więcej niż rok wcześniej, a skorzystało z nich 3,17 mln osób, o 13% (370 tys.) więcej. Liczba noclegów udzielonych we wszystkich turystycznych obiektach noclegowych wzrosła o 5,3 proc. do 11,33 mln. Wśród nich ponad połowę (51 proc.) stanowiły noclegi w hotelach.

I – co jest optymistyczne dla hotelarzy – procent ten ciągle rośnie. Jeszcze rok temu stosunek noclegów w hotelach do noclegów we wszystkich obiektach w I kwartale wynosił 48,5 proc. Widać też wyraźna dynamikę wzrostu liczby gości w hotelach . W styczniu nocowało ich o 100 tys. więcej niż rok wcześniej, w lutym o 110 tys., a marcu już o blisko 160 tys. W I kwartale z polskich hoteli skorzystało też ponad 40 tys. więcej obcokrajowców. Wykorzystanie pokoi w hotelach, motelach, pensjonatach i innych obiektach hotelowych wzrosło w ciągu I kwartału z 34,4 proc. do 35,2 proc. Na niski (0,8 proc.) wzrost tego wskaźnika wpływ ma spadek liczby noclegów udzielonych w motelach (o 24 proc.), pensjonatach (o 18 proc.) oraz innych obiektach hotelowych (o 4 proc.) przy znaczącym wzroście tego wskaźnika w hotelach (o 11 proc.). Przy tym, co jest bardzo pozytywnym sygnałem dla rynku, poziom obłożenia pokoi w obiektach hotelowych rósł z miesiąca na miesiąc w stosunku do 2013 roku. Jeszcze w styczniu był nawet niższy o 0,4 proc., ale już w lutym był o 0,8 proc. wyższy, a w marcu aż o 2 proc. (na poziomie 37,7 proc.). Patrząc na kolejne miesiące można oczekiwać, że ta dynamika wzrostu będzie jeszcze większa. Biorąc pod uwagę wszystkie turystyczne obiekty noclegowe najwięcej noclegów (2,1 mln) udzielono w województwie małopolskim, co stanowiło 18,6 proc., oraz w województwach: zachodniopomorskim (13,1 proc.), mazowieckim (11,8 proc.) i dolnośląskim (11,4 proc.). Najmniej w województwach opolskim (110 tys.), lubuskim (161 tys.) i podlaskim (163 tys.), które łącznie udzieliły zaledwie 3,8 proc

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *