Od września będzie lepiej

Wprawdzie wszystkie notowane na giełdzie spółki hotelarskie odnotowały spadki przychodów i straty netto za pierwsze półrocze 2009 r., ale ich prezesi twierdzą, że najgorsze za nimi. Wszyscy liczą, że od jesieni do hoteli powinni wrócić klienci biznesowi, a wyniki zaczną się poprawiać.

Spadki w biznesie hotelarskim zaczęły się już w trzecim kwartale ubiegłego roku, ale z pełną siłą uwidoczniły się w pierwszych miesiącach tego. Dużo mniejsza liczba gości z zagranicy, ograniczenie wydatków firm na podróże służbowe, konferencje i szkolenia, spadek wartości złotówki w stosunku do euro, w której to walucie prowadzona jest większość transakcji - wszystko to spowodowało, że przychody hoteli, które walcząc o klientów dodatkowo radykalnie obniżały ceny, załamały się. A wraz z niższymi przychodami w raportach dla akcjonariuszy pojawiły się straty. Ale "gorzej już nie będzie" - zgodnie twierdzą zarządy spółek hotelarskich.


Warimpex: osiągnęliśmy dno...- Jesteśmy optymistami i wierzymy, że najgorszy okres w segmencie Hotels & Resorts mamy już za sobą. Widzimy promyk nadziei lub też, inaczej, przysłowiowe światełko w tunelu i możemy liczyć na lepsze perspektywy na drugie półrocze - stwierdza w swoim słowie wstępnym do raportu za pierwsze półrocze Franz Jurkowitsch, prezes Warimpeksu, informując o blisko 76 mln euro straty w tym segmencie i 98,5 mln strat całej spółki. Jeszcze w pierwszym półroczu 2008 spółka, która posiada 19 hoteli głównie w Europie Środkowej, odnotowała 3,7 mln euro zysku z działalności hotelarskiej. - Jestem przekonany, że osiągnęliśmy dno w pierwszym półroczu i że odpowiednio to ujęliśmy w naszym bilansie. Decydujący dla perspektyw na drugie półrocze będzie wrzesień, gdy powróci rynek korporacyjny i będzie negocjował ceny pokoi na 2010 rok.


Wstępne rezerwacje w segmencie konferencji i seminariów są już lepsze niż o tej samej porze w ubiegłym roku.
Na wysoką stratę za pierwsze półrocze wpływ miały przede wszystkim odpisy amortyzacyjne, gdyż po najnowszej wycenie nieruchomości Warimpeksu w czerwcu okazało się, że straciły one 87,5 mln euro na wartości, najwięcej w Rosji i Rumunii. Przychody z działalności hoteli spadły o blisko 20 proc. z 41,6 mln euro w pierwszym półroczu 2008 do 34,9 mln w 2009 roku. Największy wpływ na to miała sytuacja na rynku praskim, gdzie w segmencie 5-gwiazdkowym (Warimpex ma tam trzy takie hotele) przychody ze sprzedaży spadły nawet o 40 proc., a ich obłożenie wynosiło od 33 do 47 proc., podczas gdy w [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne rabaty na szkolenia organizowane w ramach Akademii Hotelarza
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plAutor: Piotr Sławiński

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *