W Dolinie Pałaców i Ogrodów

W listopadzie w Staniszowie, położonym trzy kilometry od Jeleniej Góry, zostanie uruchomiony Pałac na Wodzie - obiekt hotelowy z 12 komfortowymi pokojami, znajdujący się w kompleksie wodno-parkowym z XVIII wieku.


Sam pałac został wzniesiony w 1786 roku na zlecenie hrabiego Heinricha. Wyremontowany pałac jest przedsięwzięciem rodzinnym. W pomieszczeniach na parterze mieści się restauracja, a na dwóch górnych kondygnacjach pokoje.


Kotlina Jeleniogórska jest miejscem szczególnym na turystycznej mapie Polski z dużym nasyceniem obiektami zabytkowymi. Liczba, a przede wszystkim jakość, oraz rozmaitość historycznych budowli nadają regionowi unikatowy charakter tworząc Dolinę Pałaców i Ogrodów. Tu swoje rezydencje zakładały najświetniejsze rody europejskie: Habsburgowie, Hohenzollernowie, Schaffgotschowie, Czartoryscy, Radziwiłłowie, książęta hescy i orańscy. W okresie romantyzmu Kotlina stała się znanym miejscem turystycznym i uzdrowiskowym. Do najistotniejszych obiektów należą: Dwór w Janowicach Wielkich, Zamek Bolczów, pałace w Wojanowie, Łomnicy, Bukowcu, Mysłakowicach, Miłkowie, Zamek i Pałac Dębowy w Karpnikach, Pałac Staniszów i Pałac na Wodzie w Staniszowie, Dwór Czarne i Pałac Paulinum w Jeleniej Górze, Pałac Schaffgotschów w Cieplicach, Zamek Chojnik w Sobieszowie, Wieża Książęca w Siedlęcinie, Nowy Dwór oraz Pałac Miejski w Kowarach.


W ramach działań konserwatorskich prowadzona jest procedura wpisu Doliny Pałaców i Ogrodów na listę Pomników Historii Prezydenta RP. Uzyskanie tego tytułu pozwoli ubiegać się o wpis krajobrazu kulturowego Kotliny Jeleniogórskiej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Całość tych prac powoduje zwiększenie atrakcyjności turystycznej Kotliny Jeleniogórskiej poprzez ciągłą rozbudowę nowego produktu turystycznego, jakim jest Dolina Pałaców i Ogrodów.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *