Okno ważny element wystroju hotelu

Autor: Bogusława Baczewska
Pokoje hotelowe nabrały barwy i stylu, zniknęły buro-brązowe wnętrza i byle jakie tkaniny. Każdy element wyposażenia ma przyciągać i zachęcać do ponownego odwiedzenia hotelu. Nie inaczej jest z wystrojem okna. Od tego, jak je przyozdobimy, zależy ogólny wystrój pokoju.


Dekoracje okien hotelowych są niezwykle ważnym elementem. Łączą w spójną całość meble, wykładziny i tapety. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak odpowiedzialność stylistyczna, aby nie wprowadzać do wnętrza chaosu i wrażenia przypadkowości. Dlatego też najodpowiedniejsze będą tkaniny z tej samej kolekcji, czyli motyw główny i koordynaty.


Firany i zasłony

Zasłony dobieramy do koloru mebli i ścian oraz stylu i wielkości pomieszczeń. Barwa zasłon powinna współgrać z kolorystyką wnętrza. Można zacząć od zakupu zasłon i odpowiednio dobrać kolor ścian: małe pomieszczenie pomalować na bardzo jasny kolor, a ciemniejszą plamą może być narzuta. Zupełnie małe pomieszczenie powinno mieć zamontowaną roletkę rzymską na systemie. Wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba zasłonięcia okna - nieciekawy widok z okna (np. ruchliwa ulica) - wieszamy firany i zasłony.


ht_2009_10-18.jpg


Na bogatym rynku tkanin jest cała gama tkanin zaciemniających, jednobarwnych i wzorzystych: blackout, satin-blackout, duo-blackout itp. Gładkie tkaniny blackout mogą też służyć jako podszewka do zasłon wykonanych z tkanin, np. żakardowych. Należy zwrócić uwagę na sposób prania tkaniny zasadniczej i użytej podszewki, tak aby jeden sposób prania nie wykluczał drugiego. W oknie pokoju hotelowego firany powinny być raczej gładkie lub w drobny wzór typu "deszczyk". Najczęściej stanowią dość dużą płaszczyznę i duży lub agresywny wzór staje się męczący.


Zasłony i firany najczęściej układane są 1 : 2 na odpowiedniej taśmie, która nie wymaga każdorazowego układania, ma "na stałe" wpięte agrafki i razem z nimi nadaje się do prania, co bardzo ułatwia ponowne ich wieszanie. Ciekawym sposobem aranżacji okna jest zastosowanie lambrekina, czyli krótkiej zasłony, firanki nad oknem zawieszonej na drążku, karniszu lub szynie. W zależności od wysokości lambrekinu i sposobu jego zawieszenia, może optycznie skrócić, wydłużyć, poszerzyć okno lub nadać opływowy kształt. Pod lambrekinem można ukryć detale, które nie są przeznaczone do eksponowania. Nadaje wnętrzu klasycznego stylu i prestiżu.


Na czym wieszać?

Dla prawidłowego funkcjonowania zasłon i firan bardzo istotny jest dobór systemu karniszowego. Jeśli pomieszczenie ma zasłony zaciemniające, należy użyć szyn montowanych do sufitu typu PCV lub metalowe typu KS. Szyny te dają się łatwo wyginać, zasłony i firany przesuwają się po nich łatwo i cicho, a zamontowanie do sufitu pozwala na pełne zaciemnienie pomieszczenia. Szyny mogą być wyposażone w układy sznurkowe, pozwalające łatwo przesuwać zasłony. Taki system jest konieczny zwłaszcza w salach konferencyjnych, gdzie zaciemnienie jest podstawą funkcjonowania sprzętu audiowizualnego.


W holach, restauracjach czy kawiarniach można zastosować modne drążki i szyny drążkowe montowane do ściany. Oferta na rynku jest bardzo różnorodna. Dobór karnisza w dużej mierze zależy od funkcji, jaką ma spełniać powieszona na nim dekoracja.


Ekspert
[...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

1 komentarz do “Okno ważny element wystroju hotelu

  1. I tak wygląda jak relikt przeszłości. Dużo ciekawszym rozwiązaniem byłoby tu np zamontowanie napinanego sufitu. Proponowane wzory robią wrażenie i na pewno zostałyby klientowi w pamieci na dłużej. Np takie http://sufitywarszawa.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *