VAT i PCC – kolejne możliwości optymalizacji

Autor: Marcin Zaskurski
Autor jest konsultantem w firmie TPA Horwath


Hotelowe podatki, cz. 4


Optymalizacja podatkowa utożsamiana jest zazwyczaj z oszczędnościami w zakresie podatków dochodowych. Jednak można ją również przeprowadzać w odniesieniu do przepływów pieniężnych związanych z podatkiem VAT, a także z podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). Zgodnie z ogólną zasadą, obowiązek podatkowy w VAT powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, natomiast jeżeli muszą być one potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej wystawienia, nie później jednak niż w siódmym dniu od wydania towaru lub wykonania usługi.


Moment powstania obowiązku

Dzięki takiej konstrukcji przepisu możliwe jest optymalizowanie przepływów pieniężnych w zakresie VAT. Ma to miejsce w szczególności wówczas, gdy występuje nadwyżka podatku należnego nad naliczonym i tym samym musimy wyłożyć realne pieniądze na zapłatę podatku w danym okresie rozliczeniowym. W przypadku usług hotelarskich optymalizacja w zakresie VAT może polegać na odpowiednim ustaleniu momentu wykonania usługi i tym samym powstania obowiązku podatkowego w VAT. Za moment ten można uznać wymeldowanie się gościa z hotelu.


W praktyce dopuszczalne jest również uznanie, że usługa hotelarska jest częściowo wykonywana po każdej dobie hotelowej. Zatem przy założeniu, że usługa noclegowa wykonana jest w momencie wymeldowania gościa hotelowego, usługi świadczone w ostatnich dniach danego miesiąca lub na przełomie miesięcy mogą kreować obowiązek podatkowy w VAT w miesiącu następnym. Przykładowo, jeśli podatnik wykonuje usługę hotelarską 27 maja i w tym samym dniu wystawi fakturę, obowiązek podatkowy powstanie w maju, więc podatek będzie musiał zostać zapłacony do 25 czerwca. Jednak gdy podatnik uzgodni ze swoim kontrahentem, że faktura zostanie wystawiona kilka dni później (wciąż zgodnie z odpowiednimi przepisami), to obowiązek podatkowy powstanie w czerwcu i tym samym podatek będzie mógł zostać zapłacony do 25 lipca.


W bardzo podobny sposób można optymalizować płatności VAT w przypadku usług, dla których ustawodawca przewidział szczególny moment powstania obowiązku podatkowego, np. świadczenia usług najmu, dzierżawy czy sprzedaży praw i uprawnień lub udzielenia licencji. W tym momencie obowiązek podatkowy powstaje w chwili otrzymania zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze. Zatem analogicznie jak w przypadku wystawiania faktur, podatnik może zagwarantować sobie w umowie z kontrahentem termin płatności przypadający na początek następnego miesiąca, zamiast na koniec bieżącego, i tym samym uzyskać możliwość przesunięcia momentu podatkowego w VAT o miesiąc.


[...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *