Prawa autorskie i pokrewne – nadawcy też chcą pieniędzy

W poprzednim numerze „Hotelarza” przedstawiliśmy komu, za co i dlaczego należy płacić tantiemy korzystając z chronionych prawem autorskim muzyki, programów telewizyjnych i filmów. W skrócie można powiedzieć, że całej ogromnej masie twórców, artystów i producentów reprezentowanej przez organizacje zbiorowego zarządzania. Niestety, wśród praw pokrewnych istnieją jeszcze prawa nadawców nazywanych w ustawie organizacjami radiowymi i telewizyjnymi.

Gdyby uciec z terminologii prawa autorskiego i przyjąć, że wszystkie utwory to np. owoce (bo są one owocami pracy twórczej), to nadawca jest w tym uproszczeniu ich dostarczycielem – odbiera je od twórców i producentów, a potem transportuje do konsumentów, zarówno detalicznych (czyli indywidualnych widzów i słuchaczy), jak i do odbiorców hurtowych (np. hoteli). A odbiorcy hurtowi tym sygnałem, w którym zakodowane są utwory, dzielą się z innymi (swymi klientami) i mają z tego korzyść. Ci hurtownicy uznawani są za osobę eksploatującą cudze prawa i wobec tego zobowiązani są zapłacić nadawcy za dostarczenie sygnału przez maszty naziemne lub przez satelitę.

Opłaty dla nadawców

Uż [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne rabaty na szkolenia organizowane w ramach Akademii Hotelarza
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *