Jak dbać o czystość wykładzin

Czystość wykładzin tekstylnych w obiektach hotelowych ma bardzo duży wpływ na estetykę danego miejsca oraz poczucie komfortu gości. Niestety zarządzający obiektami hotelowymi często nie zdają sobie sprawy, że prawidłowe i efektywne utrzymanie czystości wykładzin wymaga systematycznego i planowego przeprowadzania czterech zabiegów: odkurzania, usuwania plam, czyszczenia pielęgnacyjnego i czyszczenia gruntownego (dogłębnego).

ODKURZANIE

Odkurzanie musi odbywać się codziennie, gdyż zabrudzenia stałe suche, takie jak piasek, włosy czy kurz, stanowią aż ok. 80 proc. brudu znajdującego się w wykładzinie. W obszarach wejściowych może być konieczne wykonywanie tej czynności kilka razy dziennie. Odkurzanie ma na celu usunięcie tych zabrudzeń oraz rozczesanie runa wykładziny. Wykładziny tkane i tuftowane z ciętym runem powinny być odkurzane odkurzaczem z wirującą szczotką. Szczotka rozczesuje i podnosi runo oraz ułatwia usunięcie zabrudzeń z głębi wykładziny. Jest to zabieg pielęgnacyjny znacznie przedłużający żywotność wykładziny, zapobiegający jednocześnie ugniataniu się runa np. w ciągach komunikacyjnych.

USUWANIE PLAM

Jeśli chodzi o zaplamienia, trzeba pamiętać, że powinny one być usuwane jak najszybciej po ich powstaniu, gdyż substancje tworzące plamy wnikają coraz głębiej we włókna, powodując ich trwałe przebarwienia. Im plama głębiej wniknie w strukturę wykładziny, tym trudniej ją usunąć. Nie można trzeć plam, gdyż doprowadzi to do ich powiększenia. Usuwać plamę należy przez tamponowanie i zawsze od krawędzi do jej środka.

CZYSZCZENIE PIELĘGNACYJNE

Przyjmuje się, że powinno być wykonywane co najmniej trzy razy w roku. Jego częstotliwość musi jednak być dobrana indywidualn [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne rabaty na szkolenia organizowane w ramach Akademii Hotelarza
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plAutor: Adam Góra

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *