Architektura i design

andel's Hotel Łódź

Właściciel: Warimpex/Vienna Internatioional Hotelmanagement AG
Miasto: Łódź,
Adres: ul. Ogrodowa 17, 91-065 Łódź
Kategoria przyznana: 4
Liczba pokoi: 278,
Liczba miejsc noclegowych: 556
Liczba lokali gastronomicznych: 2,
Liczba miejsc gastronomicznych: 450
Liczba sal konferencyjnych: 8
SPA: fittness, sun terrace, swimming pool
Sieć: Vienna International Hotels & Resorts


andel's to pierwszy w 800-tysięcznej Łodzi hotel 4-gwiazdkowy. Stanowi on połączenie historycznej architektury przemysłowej z nowoczesnym designem. Dzięki temu od razu zrobiło się o nim głośno nie tylko w Łodzi, ale w całej Polsce, a nawet na całym świecie, o czym świadczą międzynarodowe nagrody, jakie jego twórcy otrzymali w ciągu pół roku od otwarcia hotelu.


andel's otwarty został w maju tego roku w dawnej przędzalni zbudowanej w 1878 r. przez łódzkiego "króla bawełny" Izraela Poznańskiego. Pięciokondygnacyjna przędzalnia bawełny z czerwonej cegły była wizytówką 30-hektarowego kompleksu przemysłowego Poznańskiego, który powstawał od 1872 do 1892 r.


Trzy lata temu postindustrialny kompleks przekształcony został w centrum kulturalno-rozrywkowe Manufaktura. Przebudowa przędzalni trwała dłużej, ale zakończyła się bezsprzecznym sukcesem. Za adaptację pofabrycznego budynku na hotel jego twórcy zdobyli w listopadzie główną nagrodę, podczas konkursu European Hotel Design 2009 organizowanego przez brytyjski magazyn "Sleeper" w kategorii "Architecture of the Year. Conversion of an Existing Building to Hotel Use", a także nominację w kategorii "Interior Design of the Year. Lobby & Public Areas". Andel's nagrodzony też został w konkursie magazynu rynku nieruchomości Europy Środkowej i Wschodniej "CIJ Journal" w kategorii "Best Hotel Development" i "Best Development Overall".
Miesiąc wcześniej hotel zdobył nagrodę w kategorii Adaptive Re-Use podczas Interiors Awards - konkursu organizowanego przez amerykański magazyn "Contract". Za co te wszystkie nagrody? Ideą całego przedsięwzięcia było połączenie we wspólnym dialogu historycznego czaru zabytku kultury przemysłowej z językiem współczesnej architektury. Staranna renowacja budynku, prowadzona pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków, doprowadziła do powstania obiektu, w którym udało się połączyć monumentalną XIX-wieczną architekturę przemysłową z nowoczesną stylistyką.
W hotelu zachowano ceglane mury, utrzymując pofabryczny charakter budynku, jednocześnie wydobywając zabytkowe detale i wpisując je we współczesny wystrój wnętrz. Oryginalne elementy żeliwnych konstrukcji zostały odsłonięte z betonowych osłon i pokazane w przestrzeniach publicznych i pokojach. Pozostały istniejące od ponad stu lat słupy, belki i żeliwne klatki schodowe służące do ewakuacji. Historyczne mury skrywają nowatorskie, designerskie wnętrza powstałe dzięki różnorodnym połączeniom kolorystycznym mebli, rzeźb, a także tekstyliów i dzieł sztuki.
W 220 pokojach i 58 apartamentach również znajdują się oryginalne stropy, kolumny i ceglane ściany. Pokoje łączą historyczną atmosferę miejsca z nowoczesnymi rozwiązaniami designerskimi poprzez użycie eksluzywnych materiałów, charakteryzujących się wyrazistymi liniami i żywymi kolorami. Przeszklony dach i otwory świetlne przebijające wszystkie kondygnacje pozwalają optymalnie doświetlić przestrzenie. Wszystkie części hotelu połączone są przez przestronne eliptyczne atria.


Charakterystycznym elementem architektonicznym jest dobudowany na dachu oszklony basen powstały z XIX-wiecznego zbiornika przeciwpożarowego. Za projekt hotelu odpowiedzialna była austriacko-polska pracownia OP-Architekten Andrzeja Orlińskiego i Wojciecha Popławskiego, a za wystrój wnętrz brytyjski zespół architektów Jestico + Whiles.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *