Co się zmieniło

Autor: Małgorzata Dankowska
Od początku roku weszły w życie zmiany do ustawy o podatku VAT, zwane potocznie pakietami VAT, które dostosowują polskie przepisy do nowej dyrektywy unijnej. Co w praktyce przyniesie nowelizacja i czy jest jeszcze czas na dostosowanie się do zmian? Nowe regulacje odwracają dotychczasową zasadę ogólną ustalania miejsca opodatkowania usług pomiędzy podatnikami VAT (w sektorze B2B). Po zmianie generalną, zasadą jest opodatkowanie usług w miejscu siedziby usługobiorcy. Nowe przepisy przewidują jednak szereg wyjątków od zasady ogólnej, co w praktyce powoduje opodatkowanie niektórych usług na dotychczasowych zasadach. Poniżej wybrane przykłady.
VAT od usług Usługi zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji świadczone zarówno na rzecz podatników jak i niepodatników (w sektorze B2C) będą opodatkowane w państwie położenia nieruchomości, co de facto jest wyłącznie zmianą doprecyzowującą dotychczasowe przepisy. Istotna różnica dotyczy miejsca opodatkowania usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu itp. oraz usług podobnych, takich jak targi i wystawy, która będzie jednak obowiązywać dopiero od 2011 r. Usługi wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, rozrywkowe itp., w tym targi i wystawy, będą opodatkowane w miejscu faktycznego odbycia się imprezy. Pozostałe usługi z dziedziny kultury i sztuki zostaną opodatkowane w miejscu siedziby odbiorcy (sektor B2B) lub w miejscu ich faktycznego wykonywania (B2C). Do tego czasu miejscem świadczenia wszystkich usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu itp. jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone. [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *