IGHP w Hotrec

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego podpisała porozumienie o współpracy z Hotrec, największą europejską organizacją branżową zrzeszającą 44 stowarzyszenia reprezentujące hotele, restauracje, kawiarnie i bary w 27 krajach Europy.

IGHP stanie się oficjalnie członkiem Hotrec od 1 stycznia 2015 roku. IGHP jest największą organizacją samorządu gospodarczego branży hotelarskiej w Polsce. Porozumienie podpisano 17 listopada w hotelu Sofitel Warsaw Victoria. Dokument ten otwiera drogę do podejmowania wspólnych działań w interesie i na rzecz rozwoju branży hotelarskiej w Polsce i w Europie. Władze IGHP podjęły decyzję o przystąpieniu do Hotrec, aby mieć wpływ i poparcie w procesie stanowienia prawa na szczeblu europejskim, a także prowadzić współpracę ze stowarzyszeniami hotelowymi w innych krajach europejskich. – Porozumienie z Hotrec ma duże znaczenie dla naszej branży, ponieważ już od 1 stycznia będziemy skutecznie reprezentowani wobec organów i instytucji Unii Europejskiej. Prawo tworzone w Unii ma wpływ na 10 mln osób zatrudnionych bezpośrednio w naszym sektorze w Europie, w tym 80 tys. w Polsce. Dobre decyzje legislacyjne mogą wesprzeć rozwój hotelarstwa i sprzyjać tworzeniu nowych miejsc pracy także w naszym kraju – mówi Ireneusz Węgłowski, prezes IGHP, dla którego wprowadzenie Izby do Hotrec było jednym z głównych celów po objęciu swojej funkcji rok temu.

– Bardzo się cieszę, że przystąpienie IGHP do Hotrec stało się priorytetem dla naszych kolegów z Polski. Członkostwo w Hotrec daje możliwość otrzymywania strategicznych informacji w zakresie najważniejszych problemów dotyczących hotelarstwa, a także zapewnia udział w procesie wypracowywania i podejmowania istotnych dla naszej branży decyzji podczas zgromadzeń ogólnych naszej organizacji – powiedział Kent Nyström, prezydent Hotrec. Misją Hotrec (HOT-els RE-staurants C-afes) jest promowanie przedsiębiorców i firm hotelowych wobec organów i instytucji Unii Europejskiej. Organizacja stale monitoruje wszystkie działania legislacyjne w Unii, które mają wpływ na branżę hotelarską, prezentując swój punkt widzenia przed podjęciem ważnych decyzji. Celem tych działań jest tworzenie przepisów prawnych, które sprzyjają konkurencyjności branży hotelowej i gastronomicznej, przyczyniając się tym samym do powstawania nowych miejsc pracy i wzrostu gospodarki europejskiej.

…i z nowym
zarządem


Tego samego dnia, gdy podpisano porozumienie z Hotrec, odbyło się też VI walne zgromadzenie IGHP, na którym wybrano nową Radę Izby, a następnie Rada na pierwszym posiedzeniu wyłoniła spośród swoich członków zarząd. W skład nowego zarządu weszli:

Ireneusz Węgłowski – prezes (wiceprezes zarządu Orbis SA i dotychczasowy szef IGHP)
Janusz Mitulski – wiceprezes (partner Horwath HTL Polska)
Andrzej Saja – wiceprezes (członek zarządu Port-Hotel, dyrektor ds. operacyjnych) Sebastien Denier – wiceprezes (wiceprezes ds. operacji na Europę Środkową i Wschodnią Louvre Hotels Group)
Piotr Kwiatkowski – wiceprezes (dyrektor zarządzający Hoteli De Silva)
Alicja Nowakowska – skarbnik (prezes zarządu Hoteli Korona).

Rada powołała na sekretarza generalnego IGHP Krzysztofa Wojtkiewicza, który jest również członkiem zarządu. W nowej kadencji priorytetami Izby będą: rozszerzenie współpracy z Hotrec w celu skuteczniejszej reprezentacji interesów polskiego hotelarstwa w Unii Europejskiej, negocjacje z organizacjami zbiorowego zarządzania w sprawie opłat autorskich i praw pokrewnych oraz praw nadawczych, obniżenie interchange fee, integracja środowiska hotelarskiego w osiąganiu wspólnych dla branży celów, poprawa komunikacji z członkami Izby, pozyskanie jak największej liczby nowych członków – powiedział prezes IGHP Ireneusz Węgłowski. Gośćmi specjalnymi Walnego Zgromadzenia byli: Katarzyna Sobierajska – podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki; Kent Nyström – prezydent HOTREC, Rafał Szmytke – prezes Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Elżbieta Wyrwicz – zastępca dyrektora departamentu turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki. W dyskusji delegaci zwrócili uwagę na skuteczne działania izby w obronie interesów hotelarzy w obszarze opłat z tytułu użytkowania praw autorskich i pokrewnych, obniżenia opłat interchange z 1,6 do 0,3 proc. od 1 stycznia 2015 roku, pozyskania w 2014 roku nowych członków Izby o potencjale prawie ośmiu tys. pokoi hotelowych, a także ponownego przystąpienia do HOTREC.•

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *