Wrocław – gospodarka i inwestycje

Autor: Rafał Szubstarski
Wrocław, czwarte co do wielkości miasto w Polsce, jest obecnie jednym z najprężniej rozwijających się biznesowych i turystycznych ośrodków w kraju. Położenie przy drugiej co do ważności autostradzie w Europie – trasie A 4 łączącej m.in. Monachium, Drezno, Wrocław, Katowice, Kraków aż do Kijowa – powoduje, że miasto i miejscowości ościenne są bardzo chętnie wybierane jako miejsce na inwestycje produkcyjne lub usługowe.


ht_2010_04-21.jpg


CHARAKTERYSTYKA MIASTA

Dzięki temu w ostatnich latach to właśnie we Wrocławiu i jego okolicy zainwestowały takie firmy, jak: LG Philips, Volvo, Whirlpool, Bosch, FagorMastercook czy Toshiba. Oprócz firm produkcyjnych we Wrocławiu swoje centrale posiada również wiele instytucji finansowych, takich jak: Getin Bank, Santander Consumer, BZ WBK, AIG Bank, Lukas Bank oraz Eurobank. Obecnie Wrocław jest również bardzo często wybierany jako miejsce inwestycji dla usług typu BPO (Business Process Offshoring – centra usług dla macierzystej organizacji z zakresu księgowości i finansów, IT, badawczo-rozwojowych). Dzisiaj do firm działających właśnie w sektorze outsourcingu usług można zaliczyć m.in. Google, HP, UPS, GE Money Bank czy Credit Suisse. Mocny jest również sektor usług biznesowych i deweloperskich dla branży telekomunikacyjnej, które reprezentują firmy, takie jak: Nokia Siemens Networks czy Tieto.
ht_2010_04-44.jpgWrocław to dzisiaj obecnie chyba najlepsze miejsce na inwestycję hotelową. Wynika to z faktu, iż jest to jedyne miasto w Polsce które ma zrównoważoną sytuacją w dwóch najważniejszych segmentach gości – turystyki indywidualnej i biznesowej. Dzięki konsekwentnym i odważnym działaniom władz miasta udało im się spowodować, że Wrocław w ostatniej dekadzie był jednym z najchętniej wybieranych miast na inwestycje biznesowe. Z kolei aktywna promocja miasta – również poprzez starania o Expo czy EIT, która spowodowała, że o Wrocławiu było głośno nie tylko w Polsce ale i Europie, przyczyniła się, że miasto jest bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. Duży wpływ na to miały m.in. działania władz lotniska, dzięki którym Wrocław jako pierwszy pozyskał linie lotnicze Ryan Air – europejskiego lidera wśród linii niskokosztowych. Na rynku polskim Wrocław znany jest dzisiaj nie tylko z festiwalu Vratislavia Cantans czy ZOO (które inwestuje m.in. w budowę pierwszego w Polsce afrykanarium), ale również z pięknie wystawianych oper czy też festiwalu filmowego Era Nowe Horyzonty. W ostatnich latach co roku odbywa się w mieście kilka dużych kongresów o randze międzynarodowej. To wszystko powoduje, że hotele we Wrocławiu mają nie tylko wysokie obłożenie w dniach od poniedziałku do piątku, ale również w weekendy. Należy zauważyć, że w najbliższych 18 miesią [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
 • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
 • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
 • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
 • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
 • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
 • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
 • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

 • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
 • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

1 komentarz do “Wrocław – gospodarka i inwestycje

 1. Ten obraz nie jest tak kolorowy dla mieszkańców jak nakreślony w artykule.
  Władze miasta robią dużo dla inwestorów , mało dla społeczności Wrocławia
  a przecież jej kondycja w sensie ogólnym to ewentualne kadry dla przyszłych inwestorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *