Talasoterapia – skarby oceanu

Autor: Iwona Jakubiak
ht_2010_04-83.jpg
Autorka jest kosmetologiem,
specjalistą zdrowia publicznego


Woda morska od tysięcy lat uznawana była za doskonały środek regenerujący. Od dawna znane są też dobroczynne właściwości flory oceanicznej – alg a także błota i soli. Talasoterapia (thalasso – po grecku morze) wykorzystuje te dary natury czyniąc z nich najlepszych sprzymierzeńców urody i dobrego samopoczucia. Wiedzą też o tym klientki ośrodków SPA, szukając w ofercie takich zabiegów.


Zdrowotne właściwości morskiej wody wychwalał już Eurypides w 480 w. p.n.e., zaś według angielskich legend, wróżka Morgana właśnie z alg przyrządzała napój, który każdą kobietę zamieniał w piękność. Bretońskie chłopki żyjące od pokoleń nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego zawsze cieszyły się dobrym zdrowiem i piękną cerą. Sekretem ich urody okazały się: morska woda, algi i nadmorski klimat, stanowiące podstawę talasoterapii – kuracji zdrowotnej przywracającej równowagę duszy i ciału.


Kąpiele w słonej wodzie

Woda morska zawiera aż 104 mikroelementy i minerały identyczne ze znajdującymi się w plazmie krwi. Kąpiele morskie pobudzają krążenie, aktywizują przemianę materii w komórkach, przyspieszają usuwanie toksyn z organizmu. Skóra nasycona wodą morską długo zachowuje elastyczność i wilgotność. Jeśli temperatura wody osiągnie 30 st. C, cenne mikroelementy przekraczają barierę skóry i trafiają do krwi, która rozprowadza je po całym organizmie. Ciepła morska woda rozluźnia też mięśnie, powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, dzięki czemu procesy odtruwania i odnowy przebiegają błyskawicznie. Jednym z ważniejszych elementów wody morskiej jest sól o szczególnych właściwościach leczniczych i kosmetycznych. Podczas kąpieli jej cząsteczki tym głębiej wnikają do naskórka, im silniejsze jest stężenie soli i wyższa temperatura wody. Naskórek pęcznieje i rozpulchnia się, co ułatwia złuszczanie jego zrogowaciałej warstwy. Ponadto drobinki soli podrażniają skórę, powodując jej przekrwienie. Dzięki temu jest lepiej odżywiona, staje się gładsza i jędrniejsza. Wraz z kryształkami [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *