Podatek od pola golfowego

Autor: Małgorzata Dankowska, Piotr Zając
Małgorzata Dankowska jest managerem,
a Piotr Zając konsultantem
w spółce doradczej TPA Horwath

ht_2010_08-1.jpg

Inwestycje w pole golfowe mogą stanowić bardzo skuteczny sposób na przyciągnięcie do hotelu gości, dla których nie będzie ono jedynie dodatkiem, ale głównym celem podróży. Połączenie tych dwóch rodzajów inwestycji w niektórych lokalizacjach wydaje się naturalne. Jakie obciążenia podatkowe są specyficzne dla tego rodzaju działalności?Doskonałym przykładem połączenia inwestycji hotelowych z golfowymi jest Austria. Istnieje tam ok. 200 świetnie prosperujących hoteli, przy których funkcjonują pola golfowe. W Polsce nie ma jeszcze hotelu z pełnowymiarowym polem golfowym, co prawdopodobnie jest spowodowane znacznymi nakładami finansowymi potrzebnymi do przeprowadzenia inwestycji, jej rozmiarami oraz długotrwałym charakterem prac (przygotowanie pola do gry zajmuje około dwóch lat), ale spora liczba inwestorów się do tego przymierza. Jedną z barier zniechęcających do inwestowania w przyhotelowe pola golfowe jest podatek od nieruchomości obciążający grunt. Przy powierzchni pełnowymiarowego pola, która wynosi ok. 60–90 ha, roczna kwota podatku od nieruchomości to nawet ok. pół miliona złotych. Stawki podatku obciążającego grunty ustalane są przez poszczególne rady gminy w ramach ustawowych limitów, dlatego też wysokość opodatkowania pola o identycznej powierzchni może się różnić, w zależności od jego lokalizacji. Co więcej, grunty, na których prowadzona j [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

1 komentarz do “Podatek od pola golfowego

  1. I jak tu k** robić interesy w tym kraju? Za 50 ha pola golfowego płacę rocznie prawie 290 tyś złotych podatku od nieruchomości. 7 lat przygotowywania terenu, później pertraktacje, dyskusje na wszystkich szczeblach, od wójta do ministra i naprawdę dużo zainwestowane i to nigdy się nie zwróci nawet w 20%. Państwo Nasze powinno przepraszać wszystkich tych którzy coś robią, wszystkich przedsiębiorców i wszystkich inwestorów. Dlaczego? Dlatego, że to co w innych krajach można zaplanować i zrealizować jest możliwe i perspektywiczne, u nas jest niepewne, niesprzyjające, a zmiany ciągna się latami. Zmiany ustaw, przepisów trwaja wieki. TO JEST ZBRODNIA! . TEN KRAJ NIE ZASŁUGUJE NA PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *