Zapach relaksu

Autor: Iwona Jakubiak
Iwona Jakubiak jest kosmetologiem,
specjalistą zdrowia publicznego


Węch jest zmysłem najczulszym i najszybciej przenoszącym do mózgu wszelkie bodźce zewnętrzne. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z wpływu zapachów na nasze samopoczucie. Tymczasem może on uspokoić, złagodzić napięcia, zrelaksować. Dlatego ośrodki SPA są idealnym miejscem do wprowadzania aromaterapii.


ht_2010_08-2.jpg


Człowiek jest w stanie rozróżnić ponad 10 tys. zapachów. O jednych chciałby jak najszybciej zapomnieć, inne przechowuje w pamięci bardzo długo. Jest to możliwe, gdyż tego typu informacje trafiają do naszej podświadomości.


Olejki eteryczne

Wśród substancji zapachowych na szczególną uwagę zasługują olejki eteryczne, stosowane od wieków w kosmetyce i medycynie. Uzyskuje się je z drzew, krzewów, kwiatów i innych roślin pochodzących ze wszystkich stron świata. Flora lądowa w ciągu roku wydziela ok. 360 mln ton olejków eterycznych. Zwykle są niemal nierozpuszczalne w wodzie, a w wielu przypadkach także toksyczne dla rośliny, która je wytworzyła. Dlatego magazynowane są w roślinie w wyspecjalizowanych komórkach. Olejki eteryczne są wydzielane do atmosfery przez większość roślin zielnych, a także przez niektóre grzyby i bakterie. Ich jakość zależy od składu chemicznego lotnych substancji, zgromadzonych w różnych częściach roślin. Często w jednym olejku występuje od 100 do 300 składników. Istnieje około 1,7 tys. roślin olejkodajnych. Każdy olejek eteryczny ma unikatowy skład chemiczny i właściwości terapeutyczne. Początkowo olejki eteryczne były znane głównie z leczniczego działania na skórę (wciąż z powodzeniem wykorzystywane), szybko jednak dostrzeżono, że pozwalają też budować więź z naszymi emocjami, kontrolować je i modyfikować. Olejki eteryczne, poprzez wydzielany zapach, stymulują część mózgu odpowiedzialną za nasz stan psychiczny. Olejki eteryczne z rumianku łagodzą gniew, czynią nas bardziej stabilnymi emocjonalnie, likwidują nadmierną nerwowość, uspokajają. Z kolei olejki eteryczne z lawendy relaksują, koją, a nawet łagodzą uczucie podejrzliwości. Zapachy pomagają pokonać wiele niepożądanych stanów emocjonalnych: apatię (trawa cytrynowa), smutek (majeranek), strach (jaśmin), niezdecydowanie (paczuli), zazdrość (olejek różany).


Węch i emocje

Cząsteczki naturalnych substancji zapachowych niesione przez olejki eteryczne poprzez rzęski węchowe, opuszkę węchową, neuronami przekazywane są do podwzgórza odpowiedzialnego za emocje, części mózgu rejestrującej bodźce zapachowe. Dobroczynne składniki znajdujące się w olejkach eterycznych, wnikając do organizmu w trakcie wąchania, podczas kąpieli i masażu, przywracają harmonię i równowagę emocjonalną, tonizują nastroje, wyciszają lub stymulują. Aromatyczne substancje, np. przeciwbólowe, działają w ten sposób, że osłabiają aktywność zakończeń nerwowych, które przekazują sygnał bólu. Olejki rozkurczowe działają podobnie na nerwy wyzwalające aktywność mięśniową. Olejek sosnowy działa skutecznie na połączenia nerwowe rządzące układem oddechowym, dlatego jest cennym środkiem przeciwkaszlowym. Największe bogactwo dobroczynnych zapachów roślinnych znajdziemy wiosn [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *