Warimpex fatalnie w Rosji, coraz lepiej na pozostałych rynkach

Nieruchomościowa spółka wygenerowała w ubiegłym roku 35,3 mln euro netto straty, przy 7,1 mln zysku uzyskanego rok wcześniej. Wpływ na tak słaby wynik miał głównie wynik finansowy hoteli w Rosji i tych odwiedzanych przez gości ze Wschodu, a także spadki wycen wartości biurowych w Rosji.
Fot. hotel andel's w Łodzi
Spadek wartości rubla dotknął najmocniej hoteli w Jekaterynburgu i Petersburgu, gdzie przy niezmiennym obłożeniu ceny pokoi - niższe na skutek tańszego rubla - spowodowały spadek przychodów ze sprzedaży o 10% w porównaniu z rokiem 2013. Jednocześnie kryzys odbił się także na hotelach spoza Rosji, odwiedzanych głównie przez gości rosyjskich i ukraińskich. Najsilniej odczuł to hotel Dvorak w czeskich Karlovych Varach, który zanotował spadek sprzedaży o 20%. - Straty z tytułu ujemnych różnic kursowych nie odnoszą się do przepływów pieniężnych i tym samym są chwilowe. Wraz ze wzrostem wartości waluty, który obserwujemy w tej chwili, poprawią się także odpowiednio nasze wyniki -mówi Franz Jurkowitsch, prezes Warimpexu. Jednocześnie zakończona sukcesem sprzedaż części AIRPORTCITY St. Petersburg - po dniu bilansowym - pokazuje, że nawet w tak trudnych czasach możliwe sąw Rosji pomyślne transakcje. - dodaje. Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej aktywów wzrosły o 11 % do 20,5 mln Euro, jednak wskaźnik EBITDA spadł o 9 % do 17,1 mln euro. Główną przyczyną takiego spadku jest brak zysków ze sprzedaży nieruchomości. Przebieg działalności prowadzonej przez spółkę poza Rosją w 2014 był pozytywny, co jest szczególnie widoczne we wzroście, na tych rynkach, o 12 % wskaźnika Net Operating Profit (NOP) na jeden dostępny pokój (w całym portfolio hoteli nastąpił wzrost NOP o 2%). Wyniki hoteli w Polsce Obłożenie Hotelu InterContinental spadło w roku obrotowym z 81 % do 80 %, średnia cena pokoju w euro spadła nieznacznie. Hotel andel’s w Łodzi uzyskał obłożenie w wysokości 58 % (2013: 55 %), średnia cena pokoju w euro spadła nieznacznie. Obłożenie Hotelu Chopin w Krakowie spadło z 67 % do 65 %, średnia cena pokoju w euro lekko spadła. W Hotelu andel‘s w Krakowie obłożenie wyniosło 75 % (2013: 74 %), średnia cena pokoju pozostała niezmieniona. Obłożenie pokoi w hotelu turystycznym Amber Baltic wyniosło 52 % (2013: 47 %), średnia cena pokoju wzrosła o ok. 9%. Spółka Warimpex działa obecnie w 5 krajach w których posiada 18 hoteli i 5 budynków biurowych.

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *