Katowice– miasto biznesu z ambicjami

Autor: Anna Rogala
ht_2010_09-8.jpgKatowice to już nie tylko przemysł, ale też coraz bardziej biznes. Miasto stara się go ściągnąć wszelkimi sposobami, a także wykreować Katowice na ważny ośrodek kongresowy. A co za tym idzie – rozwój hoteli. W ciągu ostatnich dwóch lat baza hotelowa zwiększyła się tam o ok. 50 proc. Niemal w całości nastawiona jest na obsługę gości biznesowych.


Chociaż Katowice zamieszkuje „tylko” ok. 310 tys. mieszkańców, to są one stolicą i największym miastem województwa śląskiego, zamieszkanego przez ponad 4,6 mln osób, o ogromnym znaczeniu dla jego mieszkańców. Katowice są też stolicą nieformalnej aglomeracji śląskiej, czyli miast, miasteczek i wsi zlokalizowanych na Górnym Śląsku. Aglomeracja ta liczy sobie ok. 2,5 mln ludzi, z czego ok. 2,1 mln mieszka w miastach, co czyni z niej obszar ludniejszy od Warszawy. Obecnie stanowi ona praktycznie jednolity obszar miejski, a granice między miastami są tylko umowne i prawie niezauważalne.

Gospodarka

Obecnie gospodarka miasta nie opiera się już na przemyśle ciężkim, lecz na usługach, w których zatrudnionych jest ok. 70 proc. osób pracujących w mieście. Stopa bezrobocia jest bardzo niska i waha się w granicach 2–3,5 proc., a wynagrodzenia należą do najwyższych w Polsce (ok. 4450 zł w początkach 2009 roku, drugie najwyższe w kraju po Warszawie). Wysoko wykwalifikowanych pracowników na rynek lokalny dostarczają liczne uczelnie wyższe, m.in. renomowane Politechnika Śląska, Uniwersytet Śląski czy Akademia Ekonomiczna. Chociaż do najważniejszych i największych firm ulokowanych w Katowicach należą głównie przedsiębiorstwa z branży energetycznej i wydobywczej, jak np. Kompania Węglowa, Katowicki Holding Węglowy i Grupa Tauron, to jednak obecnie zmienia się profil działalności gospodarczej w mieście – nowe przedsiębiorstwa skupiają się głównie na działalności, takiej jak projekty centrów usług outsourcingowych, tworzenie centrów badawczych i rozwojowych oraz inwestycje w przedsiębiorstwa z branży IT. Ponadto w Katowicach swoją centralę ma jeden z największych banków w Polsce ING Bank Śląski.


W przyszłości powstaną też parki technologiczne i przemysłowe. Ogromne znaczenie dla rozwoju miasta ma działalność największej w Polsce Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która znacząco ułatwia działanie znajdującym się w niej firmom poprzez ulgi i zwolnienia podatkowe. W samych Katowicach strefa obejmuje głównie tereny biurowe, co stwarza korzystne warunki do rozwoju dla firm usługowych jak centra BPO, firmy z branży IT czy R&D. Chociaż największe firmy produkcyjne znajdują się w innych miastach (np. Fiat w Bielsku-Białej, General Motors w Gliwicach, Isuzu w Tychach, Alstom Konstal w Chorzowie, Bumar Łabędy w Gliwicach, Browary Tyskie), to jednak obsługujące je firmy usługowe czy podwykonawcy mogą prowadzić działalność także w Katowicach.


Rozwój i inwestycje

Najważniejsze zmiany dotyczyć będą centrum miasta, kt [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

1 komentarz do “Katowice– miasto biznesu z ambicjami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *