Cash-pooling kompleksowe zarządzanie środkami w grupie

Autor: Małgorzata Dankowska, Anna Fierek
Małgorzata Dankowska jest Managerem w TPA Horwath,
a Anna Fierek Konsultantką w tej firmie


Finansowanie działalności hoteli poprzez zawieranie umów cash-poolingu przez kilka podmiotów z grupy kapitałowej może stanowić bardzo korzystną alternatywę do finansowania dłużnego za pomocą pożyczek bądź kredytów bankowych. Zawieranie tego typu umów ma na celu przede wszystkim minimalizację kosztów działalności, a także osiągnięcie jak największych korzyści z posiadanej w ramach grupy gotówki.Umowy cash-poolingu są formą zarządzania środkami finansowymi pomiędzy podmiotami należącymi do jednej grupy kapitałowej, ale mogą je również zawierać podmioty powiązane ze sobą ekonomicznie w jakikolwiek inny sposób. Istotą takiego zarządzania jest koncentracja środków pieniężnych poszczególnych jednostek na jednym głównym rachunku prowadzonym przez podmiot zarządzający (tzw. pool-leadera) i zarządzanie przejściowymi nadwyżkami jednych podmiotów oraz niedoborami u innych. Podmiotem odgrywającym rolę poolleadera może być albo wybrana z grupy jednostka, albo też wyspecjalizowany bank. Zawieranie umowy cash-poolingu jako sposobu finansowania działalności operacyjnej bądź inwestycyjnej hotelu wpływa na obniżenie kosztów kredytowania jednostek w grupie, ponieważ nie ma konieczności zaciągania drogich kredytów bankowych. Z kolei podmioty dysponujące nadwyżkami finansowymi osiągają zyski wyższe, niż gdyby lokowały swoje środki na lokatach bankowych. Kompleksowe zarządzanie środkami finansowymi jest bardzo popularne w wielu krajach, a również w Polsce rośnie zainteresowanie taką formą finansowania działalności. Umowy cash-poolingu nie zostały jednak dotąd jednoznacznie uregulowane w polskim prawie podatkowym. W związku z tym podmioty decydujące się na pozyskanie środków w ten sposób mają wiele wątpliwości co do prawidłowego podatkowego rozliczenia tych transakcji, przede wszystkim na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), podatku od towarów i usług (VAT) oraz podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). W celu poprawnego rozliczenia należy zatem posiłkować się orzecznictwem sądów administracyjnych oraz interpretacjami prawa podatkowego wydawanymi przez organy podatkowe.


Cash-pooling

Istotą takiego zarządzania jest koncentracja [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *