Zmarł Tadeusz Tulibacki – nestor polskiego hotelarstwa

W wieku 93 lat zmarł Tadeusz Tulibacki, nestor i niestrudzony popularyzator polskiego hotelarstwa, wieloletni członek kolegium redakcyjnego „Hotelarza” oraz władz organizacji branżowych, autor wielu podręczników hotelarskich, z których ostatni został wydany w 2009 roku. Pogrzeb odbędzie się we wtorek 17 listopada na Powązkach Wojskowych. Tadeusz Tulibacki urodził się w 1922 roku w Inowrocławiu. Z hotelarstwem związany był od lat pięćdziesiątych, gdy wszedł w skład Centralnego Komitetu Budowy Domu Chłopa w Warszawie. Z Domem Chłopa, otwartym w 1961 roku, i Ogólnokrajową Spółdzielnią Turystyczną Gromada, do której należy hotel, związany był przez następnych 15 lat m.in. jako dyrektor Biura Turystyki Zagranicznej Gromady i dyrektor całego kompleksu hotelowego. Od 1963 roku był członkiem władz Zrzeszenia Polskich Hoteli Turystycznych (później zmieniło nazwę na Polskie Zrzeszenie Hoteli), od 1977 do przejścia na emeryturę w 1991 roku – sekretarzem generalnym tej organizacji, reprezentował polskie hotelarstwo w międzynarodowych stowarzyszeniach. Przez 30 lat był członkiem Kolegium Redakcyjnego „Hotelarza”, na którego łamach zamieścił setki artykułów dotyczących m.in. historii hotelarstwa polskiego i międzynarodowego. Wykładał tematykę hotelarską i turystyczną w Szkole Głównej Planowanie i Statystyki (obecne SGH) oraz na innych uczelniach. Był autorem podręczników do nauki hotelarstwa, obejmujących wiele dziedzin pracy hotelarzy od organizacji i zarządzania po międzynarodowe systemy hotelarskie. Ostatni z nich „Organizacja Pracy” został wydany przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne w 2009 roku. Za osiągnięcia zawodowe i działalność społeczną został odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski Polonia Restituta, Złotym Orderem Prymasowskim Ecclesiae Populoque Servitium Praestanti i Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

3 komentarze do “Zmarł Tadeusz Tulibacki – nestor polskiego hotelarstwa

  1. Odszedł człowiek wybitny i skromny. Nauczyciel kilku pokoleń hotelarzy i osób związanych
    z branżą turystyczną. Nestor polskiego hotelarstwa, wykładowca wielu szkół i uczelni, wymagający i pomagający, inspirujący wiedzą i niesłychaną kulturą osobistą. Pracujący do końca. Cześć Jego pamięci ! Dziękuję za wiedzę i inspiracje Panie Profesorze !
    Andrzej Puchacz, Travpol

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *