Konsekwencje podatkowe konwersji wierzytelności na kapitał

Przedsiębiorcy prowadzący działalność hotelową chętnie korzystają z konwersji wierzytelności na kapitał jako prostego instrumentu pozwalającego na dokapitalizowanie spółek realizujących inwestycje hotelowe. Decydując się na przeprowadzenie konwersji przez wniesienie wkładu pieniężnego i następnie potrącenie wzajemnych zobowiązań, przedsiębiorcy mogli nie tylko uniknąć niepotrzebnych przepływów pieniężnych i związanych z nimi kosztów (np. opłaty bankowe), ale też osiągnąć znaczne korzyści podatkowe. Niestety, niekorzystna dla podatników zmiana linii orzeczniczej może przyczynić się do spadku atrakcyjności takiego rozwiązania.Konwersja wierzytelności na kapitał polega na objęciu przez wspólników nowych udziałów w kapitale zakładowym spółki w zamian za wygaśnięcie zobowiązania spółki względem wspólników obejmujących udziały. Przy czym wpłaty na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego nie stanowią przychodów podatkowych dla spółki je otrzymującej. Natomiast skutki podatkowe konwersji wierzytelności na kapitał dla wspólników wnoszących wkłady zależne są od sposobu dokonania konwersji. W praktyce, konwersję można przeprowadzić poprzez: 1) wniesienie przez wspólnika wkładu niepieniężnego na pokrycie kapitału zakładowego w formie wierzytelności przysługującej temu wspólnikowi wobec spółki, 2) gotówkowe podwyższenie kapitału i potrącenie zobowiązania wobec wspólnika ze zobowiązaniem wobec spółki do pokrycia kapitałów.

Wniesienie wkładu niepieniężnego niekorzystne podatkowo

Pierwszy sposób konwersji wierzytelności na kapitał jest niekorzystny podatkowo, gdyż wniesienie do spółki wkładu niepieniężnego w postaci wierzytelności skutkuje powstaniem – dla wspólnika wnoszącego wkład – przychodu do opodatkowania w kwocie odpowiadającej wartości nominalnej udziałów/ akcji objętych w zamian za taki wkład (art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT: Jedynie w przypadku, gdy wkład do spółki ma charakter pieniężny (…) objęcie udziałów przez wspólnika jest neutralne podatkowo). Co więcej, istnieje ryzyko, że wspólnik nie będzie mógł pomniejszyć przychodu z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego o koszty uzyskania przychodu. Do końca 2014 r., kosztem uzyskania przychodu z tytułu objęcia udział [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne rabaty na szkolenia organizowane w ramach Akademii Hotelarza
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plAutor: Małgorzata Nicewicz

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *