Wybrano szefa kuchni w Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim

Michał Garnek objął stanowisko szefa kuchni w 204 pokojowym Centrum Konferencyjno–Wypoczynkowym Zamek Biskupi w Janowie Podlaskim, które pierwszych gości przyjmie pod koniec pierwszego kwartału 2016 roku. Garnek będzie odpowiedzialny za uruchomienie i zarządzanie działem kuchni, rekrutację i szkolenie personelu. Michał Garnek to szef kuchni z wieloletnim doświadczeniem , ciągle poszukujący nowych smaków, opanowany i skupiony na pracy potrafiący przygotować przyjęcie nawet dla 1500 gości. Ukończył Technikum Gastronomiczne oraz Zarządzanie Jakością i Produkcją w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Zawodowo pracuje od przeszło 13 lat. Doświadczenia zdobywał w pięciogwiazdkowym hotelu Odyssey Club Hotel Wellness&Spa w Kielcach , wielokrotnie nagradzanym czterogwiazdkowym hotelu Holiday Inn Warszawa Józefów, hotelu Pałac na Wodzie w Jeleniej Górze, w firmie Fiesta Catering zajmującej się organizacją bankietów na specjalne okazje oraz warszawskich restauracjach Prohibicja i AleGloria. Pracował także jako kucharz zespołu Yamaha Castrol Polska na Mistrzostwach Świata w wyścigach długodystansowych motocykli, a dla sieci North Food Polska przygotowywał i koordynował menu w sieciach North Fish i Yummie. W pracy zawodowej kieruje się hasłem - "z natury na talerz" i lubi łączyć klasyczną prostotę i zaskakujące dodatki. Michał Garnek jest również uczestnikiem wielu konkursów i szkoleń kulinarnych. - Jest mi ogromnie miło móc ponownie pracować z Michałem. Cieszę się, że zdecydował się on wzmocnić nasz zespół hotelowy w Janowie Podlaskim. Jego bogate doświadczenie jakie zdobył w poprzednich miejscach pracy z pewnością pozwoli skutecznie realizować postawione przed nim cele oraz zapewni sukces Zamku od momentu jego otwarcia. Jest mi ogromnie miło, że będziemy mogli ponownie ze sobą pracować  – komentuje Artur Trukawiński, dyrektor hotelu Zamek Biskupi. Zamek Biskupi w Janowie Podlaskim, sięgający swoją historią do XV w. to czterogwiazdkowe Centrum Konferencyjno – Wypoczynkowe , znajdujące się na terenie Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu. W skład inwestycji o pow. 40 hektarów wchodzą : odrestaurowany Zamek Biskupi , historyczne dwa stawy, zalew oraz Podzamcze nawiązujące swoją architekturą do zabudowy folwarcznej. Otwarcie hotelu planowane jest na koniec pierwszego kwartału 2016 roku. Obiekt zaoferuje swoim gościom 204 pokoje i historyczne apartamenty, nowoczesne centrum konferencyjno – kongresowe, którego powierzchnia wraz foyer przekracza 1600m2, strefę wellness - Dr Irena Eris Beauty Partner, kryty basen ze strefą saun, restaurację i lobby bar na ponad 200 osób. Zamek Biskupi w Janowie Podlaskim należy do Grupy Arche, która posiada w swoim portfolio również hotele historyczne: Pałac Łochów, Pałac Sieniawa, hotel Tobaco w Łodzi, jak również hotel Puławska Residence w Warszawie, hotel Arche w Siedlcach, oraz apartamenty hotelowe w Konstancinie-Jeziornie.

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

1 komentarz do “Wybrano szefa kuchni w Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim

  1. Kolejny z bandy „Holiday Inn Józefów idę pracować z kamratami W Janowie Podlaskim”! Ale trzeba przyznać, że nazwisko ma bardzo gastronomiczne!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *