Siódme 7 NAJ „Hotelarza”

Już po raz siódmy redakcja „Hotelarza” w ramach podsumowania roku przyznaje swoje nagrody 7 NAJ (bo w siedmiu kategoriach), którymi wyróżnia ludzi, hotele, sieci i zjawiska, mające NAJwiększy wpływ na polską branżę hotelarską w mijającym roku. O wyborze zwycięzców decyduje samodzielnie Kolegium Redakcyjne, a więc NAJbardziej niezależne i NAJbardziej krytyczne ciało w polskim hotelarstwie. Przez cały rok obserwujemy, informujemy i analizujemy to co się dzieje na rynku. Na tej podstawie wyciągamy wnioski i oceniamy, kto i co tak naprawdę zasługuje na docenienie, bo stanowi realną wartość dla polskiego hotelarstwa. Oto kto zasłużył na nagrody „Hotelarza” w 2015 roku.CZŁOWIEK ROKU
Gilles Clavie, prezes Orbis SA
Jeden z głównych architektów największej transakcji w ponad 90-letniej historii Orbisu – przejęcia hoteli Accoru w Europie Środkowo-Wschodniej za 142 mln euro, sfinalizowanej na początku tego roku. Grupa Orbis stała się dzięki temu znaczącym graczem na europejskim rynku hotelarskim, zarządzającym ponad 100 hotelami w dziewięciu krajach z ok. 19 tys. pokoi. I cały czas intensywnie się rozwija, przyłączając do sieci i otwierając kolejne hotele w regionie.

Wyróżnienia

Janusz Mitulski, Marriott International

Najbardziej spektakularny transfer na rynku w tym roku. Z firmy doradczej Horwath HTL, gdzie był partnerem, przeszedł do sieci Marriott International, gdzie objął stanowisko dyrektora rozwoju na Europę Środkowo-Wschodnią. A że pod koniec roku Marriott przejął sieć Starwood, stając się w ten sposób największą grupą hotelową na świecie z blisko 30 markami, Janusz Mitulski stał się jeszcze ważniejszą postacią w regionie.

Jan i Szymon Wróblewscy, Zdrojowa Invest

Zdrojowa Invest zarządzana przez Jana i Szymona Wróblewskich jest jednym z największych inwestorów na polskim rynku hotelarskim i cały czas stabilnie się rozwija. W tym roku otwarto dwa kolejne obiekty: Diune Resort w Kołobrzegu i Baltic Park Molo Apartments w Świnoujściu. Ten drugi jest częścią powstającego – zgodnie z harmonogramem – największego kompleksu hotelarskiego nad polskim morzem z hotelem Radisson Blu, który otwarty ma być w 2017 roku.

Rune Askevold, Puro Hotels

Kolejny rok i kolejny hotel w kolejnym dużym mieście. Po Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu, w tym roku sieć Puro Hotels, której współtwórcą i dyrektorem jest Rune Askevold, otworzyła obiekt w Gdańsku. I podobnie jak poprzednie hotele, z miejsca odniósł on sukces, stając się jednym z najlepiej ocenianych w mieście. Kupiono też działkę pod hotel w centrum Warszawy, a już istniejące obiekty na fali sukcesu będą rozbudowywane.

CZŁOWIEK ROKU 2014: Ireneusz Węgłowski
CZŁOWIEK ROKU 2013: Małgorzata Morek
CZŁOWIEK ROKU 2012: Gheorghe Cristescu
CZŁOWIEK ROKU 2011: Andrzej Dowgiałło
CZŁOWIEK ROKU 2010: Jan Wójcikiewicz
CZŁOWIEK ROKU 2009: Wiesław, Leszek i Tadeusz Likusowie

SIEĆ ROKU
Marriott International
Sieć roku – nie dlatego, że globalnie przejęła jednego ze swoich największych konkurentów Starwood Hotels & Resorts, stając się największą siecią hotelarską na świecie, ale dlatego, że w końcu silniej zaistniała na polskim rynku, a ten rynek bierzemy pod uwagę przyznając nasze nagrody. W tym roku otwarty został Courtyard by Marriott w Gdyni, co samo w sobie jest wydarzeniem, bo hotele sieci Marriott otwierane są w Polsce raz na kilkanaście lat (Marriott w Warszawie w 1989 roku, Courtyard na Okęciu w 2003 roku). Wznowione zostały prace przy 5-gwiazdkowym hotelu Renaissance, które zakończyć się mają w połowie przyszłego roku. Ale przede wszystkim podpisano umowy na otwarcie czterech kolejnych hoteli pod markami, których nie było dotychczas w Polsce. Hotele Moxy powstać mają na lotnisku Katowice w Pyrzowicach oraz w zagłębiu biurowym na warszawskim Służewcu. Ten drugi uruchomiony będzie w ramach dwumarkowego kompleksu razem z Residence Inn – pierwszym sieciowym brandem w Polsce z segmentu extended-stay. A we Wrocławiu wprowadzona zostanie lifestyle’owa marka AC Hotels by Marriott. W ciągu kilku miesięcy podpisano umowy na więcej hoteli niż Marriott uruchomił w Polsce przez ostatnie ponad ćwierć wieku! I trwają intensywne rozmowy w sprawie kolejnych hoteli, więc można się spodziewać, że w 2016 roku pojawią się informacje o kilku następnych obiektach pod markami Marriotta.

Wyróżnienia:

Hilton Worldwide

Uruchomiono największą w tym roku inwestycję hotelarską w Polsce i jednocześnie pierwszy dwumarkowy kompleks Hiltona w naszym kraju: DoubleTree by Hilton- Hampton by Hilton w Krakowie z blisko 400 pokojami. Dzięki temu Hilton Worldwide stał się drugą po Accorze siecią hotelarską w Polsce, z blisko 2,5 tys. pokoi. I sieć nie zwalnia tempa rozwoju, które narzuciła sobie kilka lat temu. W przyszłym roku otwarty ma być DoubleTree by Hilton w Wrocławiu z blisko 190 pokojami. Podpisano umowy na dwa kolejne Hamptony w Gdańsku i Łodzi łącznie z blisko 300 pokojami, a inwestorzy informują o planach budowy dwóch następnych w Lublinie i Gdańsk [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne rabaty na szkolenia organizowane w ramach Akademii Hotelarza
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *