Dlaczego warto mieć nieruchomość w portfelu

Każdy inwestor, bez względu na rozmiar czy wartość swojego portfela inwestycyjnego, staje w pewnym momencie przed pytaniem, czy zainwestować posiadane środki w zakup interesującej go nieruchomości. Niektórzy zapewne spotykają się z takim dylematem każdego dnia. A może tym razem w hotel? Jak podejść do transakcji z myślą o inwestycji hotelowej? Jak analizować proces inwestycyjny takiego przedsięwzięcia?

Nieruchomości stanowią bardzo dobrą lokatę kapitału, pod warunkiem, że proces zakupu został dokonany w sposób przemyślany, a sama nieruchomość ma za zadanie wzmocnić portfel inwestycyjny (choć cele przyświecające każdemu z inwestorów mogą się od siebie znacząco różnić, o czym za chwilę). Według klasycznych reguł tworzenia portfela inwestycyjnego, powinien się on składać w 8-15 proc. z nieruchomości, a powody tego są co najmniej trzy.

Redukuje ryzyko, zabezpiecza przed inflacją, dostarcza wysokie przepływy

Po pierwsze, dobrze zarządzane nieruchomości dywersyfikują źródło przychodów, a przez to istotnie redukują globalne ryzyko, które ciąży na danym portfelu inwestycyjnym. Ryzyko spadku wartości nieruchomości jest znacznie niższe niż np. kursu giełdowego akcji, które również powinny stanowić część portfela. Dlatego nieruchomości, w tym hotelowe, stanowią przedmiot szerokiego zainteresowania funduszy inwestycyjnych (zarówno na poziomie inwestowania kapitału własnego, jak również udzielania finansowania podmiotom zewnętrznym), firm ubezpieczeniowych i prywatnych inwestorów. Po drugie, nieruchomości stanowią bardzo dobre zabezpieczenie przed inflacją. Inflacja dość płynnie przekłada się na koszty wynajmu nieruchomości w przypadku biur czy powierzchni magazynowych, a w przypadku hoteli na ceny sprzedaży pokoi. Oczywiście, trzeba mieć na uwadze fakt, iż inflacja ma zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na wysokość osiąganych przychodów z najmu. W długim horyzoncie czasu takich wahań w cyklu życia danego składnika majątku może być co najmniej kilka, co w istotny sposób wpływa na wartość danej nieruchomości w przyszłości. Po trzecie, nieruchomości są w stanie „dostarczyć” wysokie przepływy finansowe do portfela inwestycyjnego, umożliwiając szybkie reinwestowanie kapitału własnego, a co za tym idzie, uzyskanie wyższej rentowności na całym portfelu. Rozważając zakup nieruchomości lub prowadząc doradztwo w tym zakresie, najistotniejszą kwestią jest ustalenie oczekiwań inwestora co do przedmiotu zakupu. Powody, którymi kierują się strony transakcji są różne, jednakże ten element – oczekiwania wobec niej, ma ogromne [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne rabaty na szkolenia organizowane w ramach Akademii Hotelarza
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plAutor: Adam Pilczuk, Marek Hilla

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *