CIT w 2016 roku – wybrane zmiany istotne z punktu widzenia hotelarza

Wraz z nowym rokiem w życie wszedł szereg zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (PDOP). Część z nich może się okazać szczególnie istotna dla przedsiębiorców prowadzących działalność w branży hotelowej.

Od nowego roku do ustawy o PDOP została wprowadzona klauzula przeciwko nadużyciom, wyłączająca – w określonych przypadkach – możliwość zwolnienia z podatku u źródła dla wypłat dywidend i innych dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych przez spółki zależne na rzecz spółek dominujących.

Mała klauzula antyabuzywna

Zgodnie z nowymi przepisami, zwolnienie dla dywidend i innych dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych nie będzie miało zastosowania, jeżeli do wypłaty dochodzi w związku z zawarciem umowy lub dokonaniem innej czynności prawnej (lub wielu powiązanych czynności prawnych) między podmiotami powiązanymi, które to czynności nie mają charakteru rzeczywistego i służą jedynie uzyskaniu korzyści podatkowej (tzn. zwolnienia z PDOP). Uznaje się, że umowa lub inna czynność prawna nie ma rzeczywistego charakteru w zakresie, w jakim nie jest dokonywana z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych. W szczególności dotyczy to sytuacji, gdy w drodze czynności przenoszona jest własność udziałów (akcji) spółki wypłacającej dywidendę lub spółka osiąga przychód (dochód), wypłacany następnie w formie dywidendy lub innego przychodu z tytułu udzia [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne rabaty na szkolenia organizowane w ramach Akademii Hotelarza
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plAutor: Małgorzata Nicewicz

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *