Hotel w dawnej synagodze

Spółka Capital Budownictwo 2 otrzymała zgodę na przebudowę i zmianę sposobu użytkowania dawnej synagogi przy Wronieckiej w Poznaniu na hotel. W zrujnowanym budynku do 2011 roku działał miejski basen.

Synagoga z Poznaniu, stan z około 1907 roku

Poznańska synagoga została sprofanowana podczas wojny przez Niemców, którzy usunęli z niej symbole judaizmu i urządzili tam pływalnie. Poznańska gmina żydowska budynek odzyskała w 2002 r. Przywrócenie mu pierwotnych funkcji nie wchodziło jednak w grę z powodu zbyt małej społeczności żydowskiej w Poznaniu (tamtejsza Gmina skupia kilkudziesięciu członków). Poznańscy Żydzi chcieli początkowo w budynku utworzyć Centrum Dialogu i Judaizmu, jednak nie udało się jednak zdobyć ani unijnej dotacji, ani innych pieniędzy na tę inwestycję, której koszt szacowano na 50 mln zł. W 2011 roku basen z powodu stanu sanitarnego zamknięto, a budynek czekał na lepsze czasy. Wszystko wskazuje na to, że te właśnie nadeszły, ponieważ spółka celowa Capital 2 zawiązana pomiędzy gminą żydowską a inwestorem pod koniec lutego otrzymała zgodę na przebudowę i zmianę sposobu użytkowania dawnej synagogi na hotel. Na razie nie jest znane zbyt wiele szczegółów dotyczących nowej inwestycji. Wiadomo, że hotel będzie miał cztery gwiazdki, ponad 100 pokoi i odtworzona będzie przedwojenna forma budynku. Nad główną wieżą pojawia się wielka kopuła, która tym razem będzie całkowicie przeszklona. Przewodnicząca poznańskiej Gminy, Alicja Kobus chciałaby, aby w nowym hotelu znalazły się Miejsce Sprawiedliwych wśród Narodów Świata im. Ireny Sendlerowej, oraz Muzeum Żydów Poznania i Wielkopolski. Szczegóły mają być znane w przeciągu miesiąca.

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *