Opodatkowanie podatkiem od nieruchomości budowli niewyodrębnionych z budynku hotelowego

Przedsiębiorcy prowadzący działalność w branży hotelowej zazwyczaj oprócz samego budynku w ewidencji środków trwałych mają wyszczególnione budowle pomocnicze oraz służebne względem hotelu, np. drogi, chodniki, place. Jako samodzielne środki trwałe są one amortyzowane niezależnie od amortyzacji hotelu. Czasem jednak takie obiekty nie stanowią odrębnych środków trwałych, ale ich wartość jest zagregowana w wartości początkowej budynku hotelu. W jaki sposób ustalić podstawę opodatkowania podatkiem od nieruchomości dla takich budowli?

Kwestia ta jest przedmiotem jednego z najnowszych rozstrzygnięć Naczelnego Sądu Administracyjnego.

ZASADY USTALANIA PODSTAWY OPODATKOWANIA BUDOWLI

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w przypadku budowli podstawą opodatkowania jest:
• dla budowli, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych: – wartość początkowa, ustalona na dzień 1 stycznia roku podatkowego, stanowiąca podstawę obliczania amortyzacji w tym roku, niepomniejszona o odpisy amortyzacyjne, lub – wartość z dnia 1 stycznia roku, w którym dokonano ostatniego odpisu amortyzacyjnego (w przypadku budowli całkowicie zamortyzowanych) • dla budowli, od których nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych – wartość rynkowa budowli określona przez podatnika. W odróżnieniu od samego budynku hotelu, którego wartość rynkowa często nie tylko nie zmniejsza się, ale wręcz wzrasta z upływem czasu, obiekty pomocnicze i towarzyszące, tj. drogi, chodniki i place z czasem się zużywają i tracą na wartości. W konsekwencji po kilku lub kilkunastu latach użytkowania (w zależności od obiektu) wartość rynkowa placu czy chodnika może być znacznie mniejsza od jego wartość począt [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne rabaty na szkolenia organizowane w ramach Akademii Hotelarza
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plAutor: Małgorzata Nicewicz

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *