Podatek od nieruchomości dla współwłaścicieli hoteli

Opodatkowanie podatkiem od nieruchomości budynków hotelowych znajdujących się we współwłasności kilku podmiotów może budzić sporo praktycznych wątpliwości. Biorąc pod uwagę, że w takim przypadku współwłaściciele solidarnie odpowiadają za zobowiązania podatkowe z tytułu podatku od nieruchomości, warto być świadomym ciążących na podatnikach obowiązków.

Zgodnie z art. 3 ust. 4 Ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, jeżeli nieruchomość lub obiekt budowlany stanowi współwłasność lub znajduje się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów, to stanowi odrębny przedmiot opodatkowania, a obowiązek podatkowy od nieruchomości lub obiektu budowlanego ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach lub posiadaczach. Tyle przepis. Co jednak w praktyce należy rozumieć pod sformułowaniem, że nieruchomość we współwłasności stanowi odrębny przedmiot opodatkowania? Zarówno w doktrynie, jak i praktyce organów podatkowych ukształtowało się takie rozumienie tego przepisu, które narzuca każdemu ze współwłaścicieli wykazywanie przedmiotu opodatkowania w odrębnej deklaracji lub też, w przypadku osób fizycznych, dla każdego ze współwłaścicieli wydawana jest odrębna decyzja wymiarowa. Oznacza to zarazem, że nieruchomość we współwłasności nie może być opodatkowana łącznie z innymi nieruchomościami posiadanymi przez podatnika, czyli dla nieruchomości we współwłasności musi zostać złożona odrębna dek [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne rabaty na szkolenia organizowane w ramach Akademii Hotelarza
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plAutor: Anna Fierek. Autorka jest doradcą podatkowym, supervisorem w TPA Horwath

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *