Kolejna licytacja majątku spółdzielni Gromada

5 września tego roku w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Podgórza odbędzie się druga licytacja komornicza hotelu Centrum Kongresowe Gromada, położonego przy ulicy Orzechowej 11 w Krakowie. Cena wywoławcza wynosi dwie trzecie sumy oszacowania, tj. kwotę 75 049.442 zł i jest niższa o 9 mln niż podczas pierwszej licytacji w lutym tego roku.

Centrum Kongresowe Gromada

  To już kolejna próba sprzedaży części majątku potężnie zadłużonej Gromady. Przed miesiącem pisaliśmy o licytacji komorniczej wieczystego prawa użytkowania hotelu Gromada Okęcie przy ulicy 17 stycznia w Warszawie. Cena wywoławcza za ten 352 pokojowy hotel z 6000 m² powierzchni konferencyjnej wynosiła 124, 539 tys. zł Centrum Kongresowe Gromada Kraków to nigdy nie ukończony 4-gwiazdkowy hotel w rejonie Borku Fałęckiego. Obiekt posiada łącznie 220 pokoi oraz prawie 5 tys. mkw. powierzchni konferencyjnej. Jego generalnym wykonawcą od 2008 roku było chińskie konsorcjum COVEC, jednak w 2011 w atmosferze wzajemnych oskarżeń umowę z Chińczykami, znanymi z niedokończonej inwestycji w autostradę A2 między Łodzią a Warszawą, zerwano. W ubiegłym roku rynek obiegła informacja, że Gromada usiłuje obiekt ten sprzedać za 95 mln zł. Jak informowaliśmy wówczas, koszt jego dokończenia to kolejnych kilkadziesiąt milionów zł. Choć prowadzono rozmowy z kilkoma inwestorami żaden nie zdecydował się ostatecznie krakowskiego hotelu nabyć, zaś sytuacja finansowa Gromady znacząco się przez ten czas pogorszyła. Przypomnijmy, że spółdzielnia z majątkiem wartym bilansowo 600 mln zł jest zadłużona na 150 mln zł, a komornik w imieniu jej największego wierzyciela - mBanku - zablokował jej konta. Najważniejszym i najbardziej prestiżowym obiektem jaki Gromada posiada dziś w porfolio jest Warszawa Gromada Centrum (wcześniej Dom Chłopa), jednak z naszych informacji wynika, że władze spółdzielni nie chcą, by ta nieruchomość została wystawiona na sprzedaż. Pozostałym majątkiem spółdzielni są hotele Gromada Lotnisko w Warszawie, Gromada Arka w Koszalinie, Gromada Busko Zdrój, Gromada Radom, Gromada Piła, Gromada Poznań, Gromada Łomża, Gromada Toruń, Gromada Międzyzdroje, Gromada Krynica Zdrój i będący w trakcie sprzedaży Gromada Zakopane.

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

2 komentarze do “Kolejna licytacja majątku spółdzielni Gromada

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.