Warimpex inwestuje w biurowce i sprzedaje kolejny hotel

Spółka Warimpex kończy I półrocze 2016 z zyskiem netto 12,3 mln euro (I półrocze 2015: -24,9 mln euro). Poprawie uległy też wyniki z działalności finansowej z -3,4 mln euro do 3,9 mln euro.

Franz Jurkowitsch, prezes zarządu Warimpex

Większość z położonych w Polsce hoteli austriackiej spółki poprawiło swoje wyniki względem ubiegłego roku. Obłożenie w warszawskim hotelu InterContinentalu wzrosło do 84 % (1-6 2015: 78 %), udało się lekko podwyższyć średnią cenę pokoju w euro. Hotel andel’s w Łodzi uzyskał obłożenie w wysokości 65 % (1-6 2015: 61 %), średnia cena pokoju w euro pozostała niezmieniona. Obłożenie hotelu Chopin w Krakowie spadło z 67 % do 66 %, średnia cena pokoju w euro lekko wzrosła. W hotelu andel‘s w Krakowie obłożenie wyniosło 77 % (1-6 2015:75 %), średnia cena pokoju wzrosła o ok. 7 %. Obłożenie pokoi w hotelu turystycznym Amber Baltic w Międzyzdrojach wyniosło 44 % (1-6 2015: 44 %), średnia cena pokoju wzrosła o ok. 10 %.

Spółka poinformowała również o podpisaniu listu intencyjnego o sprzedaży jednego ze swoich hoteli – planowane zakończenie transakcji w drugiej połowie 2016 roku. Nie podano jednak który obiekt stanie się przedmiotem transakcji.

Pozytywny trend widoczny w I kwartale tego roku nadal się utrzymuje i sprzyja działalności spółki Warimpex Finanz- Beteiligungs AG. Z jednej strony dobrze rozwijała się działalność operacyjna, co odzwierciedla zysk netto za I półrocze 2016 r. Z drugiej strony w II kwartale ponownie wzrosła wartość rosyjskiego rubla, dzięki czemu możliwe było częściowe nadrobienie ujemnych różnic kursowych nieodnoszących się do przepływów pieniężnych, zanotowanych we wcześniejszych okresach. Międzynarodowy Fundusz Walutowy podwyższył nieznacznie swoją prognozę wzrostu gospodarczego w Rosji na lata 2016 i 2017. Ponadto widoczne są postępy w segmencie deweloperskim.

W I półroczu 2016 r. Warimpex poprawił obłożenie hoteli podlegających całkowitej konsolidacji utrzymując jednocześnie cenę za pokój. W związku z ubiegłoroczną sprzedażą przez firmę obu hoteli w Jekaterynburgu zmniejszyła się liczba pokoi, co doprowadziło do spadku przychodów hoteli ze sprzedaży o 6 % do 24,2 mln euro. Przy proporcjonalnym ujęciu joint ventures, wskaźnik NOP na każdy dostępny pokój spadł nieznacznie o 6 %. Na wynik wpłynęła sprzedaż hotelu andel’s Berlin w lipcu 2015 oraz niższa sprzedaż w obu hotelach w Paryżu na skutek pogorszenia się sytuacji rynkowej wynikającej z wydarzeń w ostatnich miesiącach. Wzrost przychodów ze sprzedaży zanotowano w odniesieniu do biurowców. Dzięki ukończeniu i wynajęciu biurowca Zeppelin w AIRPORTCITY St. Petersburg oraz biurowca Erzsébet w Budapeszcie wzrosły przychody z wynajmu powierzchni biurowych z 0,7 mln euro do 4 mln euro. W efekcie łączna wartość przychodów ze sprzedaży wzrosła o 4 % do 29 mln euro. Wynik brutto ze sprzedaży również był wyższy o 25 % i wyniósł 12,1 mln euro.

Wskaźnik EBITDA wzrósł z 5,9 mln euro do 6,3 mln euro, a EBIT z -19,2 mln euro do 10,2 mln euro. Pozytywny wpływ miały tu głównie wyższe wartości z tytułu wyceny projektów deweloperskich w wys. 7,9 mln euro. W związku z nieodnoszącymi się do przepływów pieniężnych dodatnimi różnicami kursowymi wynik z działalności finansowej z uwzględnieniem joint ventures również wzrósł z -3,4 mln euro do 3,9 mln euro. Wyraźnie obniżyły się koszty odsetek z -11,8 mln euro do -6,4 mln euro. Jest to efektem spłaty części zobowiązań kredytowych oraz operacji refinansowania na korzystniejszych warunkach. Podsumowując, w porównaniu z poprzednim rokiem wynik finansowy netto okresu jest znacznie lepszy i wynosi 12,3 mln euro (I półrocze 2015: -24,9 mln euro).

„Pierwsze półrocze 2016 roku było dla nas bardzo zadowalające, wyniki z naszych aktywów są dodatnie i udało nam się zainicjować kolejne projekty zarówno w działalności deweloperskiej jak i po stronie transakcji. Sytuacja w gospodarce rosyjskiej również ulega stopniowej poprawie, co nastraja nas optymistycznie do naszych działań“, podsumowuje prezes Warimpexu Franz Jurkowitsch.

Pozwolenia na budowę w Łodzi i Krakowie, plany w zakresie sprzedaży hotelu w II półroczu

W segmencie development Warimpex uzyskał w kwietniu pozwolenie na budowę dla projektu biurowca w pobliżu andel’s Hotel Łódź o powierzchni ok. 26 000 m². Ponadto po zakończeniu okresu sprawozdawczego wydane zostało pozwolenie na budowę dla projektu w Krakowie, gdzie będący w posiadaniu Warimpeksu biurowiec zostanie rozebrany i zastąpiony nowym obiektem o pow. ok. 12 000 m². W Krakowie firma jest również właścicielem nieruchomości położonej obok hotelu Chopin, na której ma powstać biurowiec o powierzchni ok. 26 000 m². Prace projektowe są w toku. Na początku roku w AIRPORTCITY St. Petersburg w Rosji rozpoczęto budowę budynku wielofunkcyjnego z ok. 450 miejscami postojowymi oraz biurami i archiwami o pow. ok. 6 000 m². Cały budynek jest już w całości wynajęty i ma być ukończony w połowie 2017 r.

W segmencie transakcyjnym Warimpex sprzedał w czerwcu na rzecz partnera joint venture swoją połowę udziałów w warszawskim biurowcu Parkur Tower. Ponadto w maju firma podpisała list intencyjny dot. sprzedaży hotelu na rzecz międzynarodowego inwestora. Zamknięcie transakcji powinno nastąpić w drugiej połowie roku.

Perspektywy

„W drugim półroczu 2016 roku oczekujemy utrzymania się pozytywnych trendów w rozwoju firmy. Naszym celem jest dalsza realizacja bieżących projektów deweloperskich w Polsce i w Rosji oraz być może zainicjowanie kolejnych transakcji, oprócz tej zapowiedzianej. Jednocześnie pracujemy nad stałą poprawą wyników sprzedażowych naszych hoteli, warunków finansowania oraz nad spłatą lub refinansowaniem drogich linii kredytowych. W odniesieniu do przyszłości skupiamy się na dywersyfikacji naszego portfolio zarówno pod względem naszych rynków jak i aktywów“, dodaje Jurkowitsch.

Wskaźniki finansowe za I półrocze 2016 (na dzień 30.06.2016)


Warimpex Finanz- und Beteiligungs AG to spółka inwestycyjno-deweloperska z siedzibą w Wiedniu, notowana na giełdach w Wiedniu i w Warszawie. Jako jeden z największych inwestorów na rynku hotelarskim w Europie Środkowej i Wschodniej Warimpex jest obecnie właścicielem, współwłaścicielem lub podmiotem prowadzącym 15 hoteli biznesowych i luksusowych o łącznej liczbie ok. 3 700 pokoi oraz czterech budynków komercyjnych i biurowych o łącznej powierzchni użytkowej ok. 32 000 m². Spółka działa w 7 krajach europejskich. Do najważniejszych hoteli, których Warimpex jest właścicielem, współwłaścicielem lub podmiotem prowadzącym, należą: hotel andel’s w Łodzi, hotele marki angelo w Pradze, Pilźnie i Katowicach, hotel lotniskowy angelo Airporthotel w Bukareszcie, hotel Kempinski w Wiedniu, hotel Crowne Plaza na terenie AIRPORTCITY St. Petersburg oraz hotel InterContinental w Warszawie.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.