Jeszcze we wrześniu mają ruszyć prace nad przebudową dawnej synagogi przy ulicy Wronieckiej w Poznaniu. Wewnątrz ma powstać 4-gwiazdkowy hotel, jednak bez basenu, jak wcześniej planowano – pisze Wyborcza.pl
Poznańska synagoga została sprofanowana podczas wojny przez Niemców, którzy usunęli z niej symbole judaizmu i urządzili tam pływalnie.
Poznańska gmina żydowska budynek odzyskała w 2002 r. Przywrócenie mu pierwotnych funkcji nie wchodziło jednak w grę z powodu zbyt małej społeczności żydowskiej w Poznaniu (tamtejsza Gmina skupia kilkudziesięciu członków).
Poznańscy Żydzi chcieli początkowo w budynku utworzyć Centrum Dialogu i Judaizmu, jednak nie udało się jednak zdobyć ani unijnej dotacji, ani innych pieniędzy na tę inwestycję, której koszt szacowano na 50 mln zł.
W 2011 roku basen z powodu stanu sanitarnego zamknięto, a budynek czekał na lepsze czasy.
Nowym dzierżawcą budynku została spółka Capital Budownictwo 2, której zamiarem jest otwarcie w zabytkowych wnętrzach hotelu.
W stosunku do planu o którym pisaliśmy w marcu zaszły jednak pewne zmiany. Hotel nie będzie dysponował basenem, pomysł jego uruchomienia oburzył środowisko związane z gminą żydowską, bo właśnie przez wybudowanie w synagodze pływalni naziści zbezcześcili to święte niegdyś dla społeczności żydowskiej miejsce.
Dodatkowo w budynku uruchomione zostanie także ponad 200 metrowe Muzeum Żydów i Miejsce Sprawiedliwych wśród Narodów Świata im. Ireny Sendlerowej.
Zdaniem Wyborczej trwa w tej chwili trwa wybór firmy, która przeprowadzi prace budowlane w synagodze.
Dodaj komentarz