NSA potwierdza: odsprzedaż usług hotelowych (bez usług dodatkowych) może być opodatkowana w procedurze VAT marża

Przedsiębiorcy działający w branży turystycznej niekiedy nabywają usługi hotelowe, które następnie są odsprzedawane innym podmiotom albo jako składnik organizowanej imprezy turystycznej, albo jako samodzielna usługa. Wątpliwości budzi, czy odsprzedaż usług hotelowych może zostać uznana za usługę turystyki i opodatkowana w ramach procedury VAT marża. Kwestia ta stała się niedawno przedmiotem rozważań Naczelnego Sądu AdministracyjnegoWsprawie analizowanej przez NSA, spółka prowadząca działalność w branży turystycznej zajmowała się organizacją imprez turystycznych, działała też jako agent innych organizatorów imprez (touroperatorów). W ramach prowadzonej działalności spółka nabywała usługi hotelowe za pośrednictwem tzw. globalnych dostawców usług turystycznych (wholesellers), a następnie odsprzedawała je albo jako element składowy organizowanej imprezy turystycznej, albo jako samodzielną usługę (bez innych świadczeń poza noclegiem i ewentualnie śniadaniem). W złożonym wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, spółka poprosiła o potwierdzenie, czy prawidłowo opodatkowuje odsprzedawaną swoim klientom usługę hotelową na zasadach VAT marża (zgodnie z art. 119 Ustawy o podatku od towarów i usług.

ODMIENNY PUNKT WIDZENIA SPÓŁKI I FISKU [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne rabaty na szkolenia organizowane w ramach Akademii Hotelarza
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plAutor: Małgorzata Nicewicz. Autorka jest doradcą podatkowym, supervisorem w TPA Horwath

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *