Westin w Warszawie sprzedany Katarczykom

Pod koniec grudnia Skanska sprzedała 5-gwiazdkowy hotel Westin w Warszawie katarskiemu holdingowi Al Sraiya. 361-pokojowy hotel kosztował 56 mln euro (ok. 155 tys. euro za pokój). Al Sraiya od dwóch lat prowadzi ekspansję na rynku akwizycji hotelarskich.



Katarski holding, w którego skład wchodzą firmy budowlane i dostarczające różne usługi dla tego sektora, założony został w 1975 roku. W 2015 roku stworzony został oddział Al Sraiya Hotels & Hospitality Group, który oprócz zarządzania trzema hotelami w Doha, należącymi do azjatyckiej sieci Millenium Hotels & Resorts, rozpoczął też akwizycje nowych obiektów. W ciągu dwóch lat oprócz Westina holding kupił też hotele Marriott w Monachium, Club Quarters w Waszyngtonie oraz Mowbray Court i Presidential Serviced Apartments w Londynie (a jeszcze w 2013 roku Edward Hotel w tym mieście). Transakcja w Katarczykami, która sfinalizowana ma być w pierwszym kwartale tego roku, kończy kilkuletnią historię zmian właścicielskich Westina. O tym, że ten hotel wybudowany w 2003 roku przez firmę Skanska, która była jego współwłaścicielem wraz z Gminą Warszawa Centrum, jest na sprzedaż mówiło się co najmniej od 2013 roku. W 2014 roku Skanska Central Europe Holding przejęła kontrolę nad SPS Investment, większościowym udziałowcem spółki Hotel Atrium, do której należał Westin. Po spłaceniu mniejszościowych udziałowców Skanska planowała sprzedać połowę udziałów funduszowi Griffin Real Estate, co miało być początkiem szerszej współpracy obu podmiotów. Jednak w 2015 roku Griffin kupił większościowe udziały w Echo Investments i stracił zainteresowanie współpracą, a Skanska została jedynym właścicielem Westinu, czego nie planowała. Wówczas zaczęła szukać nabywcy, którym ostatecznie został holding Al Sraiya. W procesie sprzedaży Skanska reprezentowała była przez firmę doradczą JLL. Westin jest kolejnym 5-gwiazdkowym hotelem w Warszawie, który został sprzedany w ostatnich latach. Najwyższą cenę w przeliczeniu na pokój osiągnięto za Bristol, uchodzący za najbardziej luksusowy hotel w Polsce. 206-pokojowy hotel w 2012 roku sprzedany został za 59 mln euro czyli ok. 285 tys. za pokój. Rok wcześniej 414-pokojowy Intercontinental (marka ta zaliczana jest do kategorii Upper Upscale) sprzedano za 103 mln euro czyli blisko 250 tys. euro za pokój. W 2015 roku sprzedany został 350-pokojowy Sheraton za 60 mln euro czyli ok. 170 tys. za pokój. Od dłuższego czasu mówi się o sprzedaży hotelu Radisson Blu przy ul. Grzybowskiej, ale transakcja cały czas nie dochodzi do skutku. W Krakowie w 2010 roku sprzedany został 196-pokojowy Radisson Blu za 32 mln euro, a w 2013 roku 232-pokojowy Sheraton za 38 mln. W obu przypadkach cena za pokój wyniosła 163 tys. euro.

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *