W Poznaniu powstanie pierwszy Curio A Collection by Hilton

W dawnej synagodze przy ulicy Wronieckiej w Poznaniu powstanie pierwszy w Polsce hotel pod marką Curio A Collection by Hilton z ok. 100-pokojami – wynika z informacji, do których dotarł „Hotelarz”. Budynek należy do poznańskiej gminy żydowskiej, która wydzierżawiła go spółce Capital Budownictwo 2. Curio to soft brand stworzony przez Hilton Worldwide w 2014 roku.

Jak opisuje sieć, są to: „starannie wyselekcjonowane, oryginalne i niepowtarzalne hotele o własnym charakterze. Te niezależne obiekty są częścią tkanki miasta, w którym się znajdują: odzwierciedlają istotę i ducha miejsca lokalizacji. Każdy hotel oznaczony marką Curio określa sam siebie – każdy jest zupełnie inny od pozostałych. Naszym zadaniem jest tylko wybranie najlepszego obiektu i umożliwienie jego rozwoju w najlepszy możliwy sposób, odzwierciedlający jego charakter”. Obecnie działają pod nią 33 hotele, z tego dwa w Europie: w Hamburgu i na Ibizie. W budynku dawnej synagogi do 2011 roku działał miejski basen. Poznańska gmina żydowska budynek odzyskała w 2002 roku. Przywrócenie mu pierwotnych funkcji nie wchodziło jednak w grę z powodu zbyt małej społeczności żydowskiej w Poznaniu. W 2011 roku basen z powodu stanu sanitarnego zamknięto, a budynek czekał na lepsze czasy. W 2013 roku gmina wydzierżawiła go poznańskiej spółce Capital Budownictwo 2 na 50 lat z miesięcznym czynszem wynoszącym nieco ponad 20 tys. zł. Spółka ta na początku ubiegłego roku otrzymała zgodę na przebudowę i zmianę sposobu użytkowania dawnej synagogi. Według założeń w budynku ma powstać około 100-pokojowy hotel, a także z Muzeum Żydów Poznania i Wielkopolski wraz Miejscem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata im. Ireny Sendlerowej, które zajmą ponad 200 mkw. z oddzielnym wejściem. Projekt przebudowy przygotowała poznańska pracownia bs architekci

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *