Warimpex poprawia wynik finansowy w I kwartale

Spółka Warimpex w I kwartale tego roku poprawiła wynik finansowy netto z -0,5 mln euro w 2016 r. na 4,7 mln euro w 2017 r. Zanotowała także wzrost przychodów hoteli ze sprzedaży o 1% do 9,5 mln euro, zysk operacyjny netto (NOP) na jeden dostępny pokój wyższy o 31%, wzrost przychodów z wynajmu nieruchomości biurowych o 32% do 2,5 mln euro.

Oprócz dobrych wyników z działalności operacyjnej firma już na początku roku podpisała umowę sprzedaży części portfolio swoich hoteli na rzecz tajskiego inwestora U City Public Company Limited (U City). Transakcja dotyczy ośmiu hoteli stanowiących ok. 50% całego majątku nieruchomościowego Warimpexu, o wartości nieruchomości w wys. ok. 180 mln euro. Ostateczne zakończenie transakcji planowane jest wkrótce. Wpływy zostaną przeznaczone na poprawę struktury kapitałowej oraz na nowe projekty deweloperskie. Udział kapitału własnego wzrośnie wg prognoz do 25%.

„Począwszy od 2015 r. rynki transakcyjne dla inwestycji hotelowych w regionie Europy Środkowej i Wschodniej ponownie zyskiwały na atrakcyjności. Zawierając tę transakcję sprzedaży, wykorzystujemy ten korzystny okres. Poza transakcją dotyczącą tego portfolio nieruchomości niezmiernie cieszy mnie również fakt, że w pierwszych trzech miesiącach tego roku zanotowaliśmy dodatni wynik finansowy“, mówi prezes Warimpex Franz Jurkowitsch.

Przychody hoteli ze sprzedaży wzrosły o 1% w porównaniu z I kw. 2016 r., do 9,5 mln euro, mimo sprzedaży hotelu angelo w Pradze w październiku 2016 r. i mniejszej wskutek tego liczby pokoi. Zysk operacyjny netto (NOP) na każdy dostępny pokój wzrósł o 31%. Dzięki korekcie indeksów i wzrostowi kursu rubla poprawiły się także przychody z wynajmu nieruchomości biurowych, zwiększając się z 1,9 mln euro do 2,5 mln euro. W sumie obroty całej Grupy wzrosły o 5% do 12,4 mln euro. W związku z lepszym wynikiem brutto ze sprzedaży (4,6 mln euro, + 16 %) oraz niższymi kosztami zarządu i pozostałymi kosztami, wskaźnik EBITDA wzrósł  z 0,8 mln euro do 2,3 mln euro. Poprawie uległ także wskaźnik EBIT z -0,4 mln euro do 3,4 mln euro. W związku z poprawą kursów walut wynik z działalności finansowej z uwzględnieniem joint ventures wzrósł z 0,2 mln euro do 2,4 mln euro. Wszystko to składa się na dodatni wynik finansowy netto za I kwartał 2017 r. w wysokości 4,7 mln euro, w porównaniu z -0,5 mln euro rok wcześniej.

Całkowicie wynajęty obiekt wielofunkcyjny z 450 miejscami postojowymi, biurami i archiwami, o pow. ok. 6 000 m² w AIRPORTCITY St. Petersburg został ukończony i przekazany najemcy po zakończeniu okresu sprawozdawczego, tj. pod koniec maja.

W segmencie deweloperskim udało się zawrzeć przedwstępne umowy najmu dot. będącego w trakcie budowy obiektu Ogrodowa Office w Łodzi, dotyczące łącznej powierzchni 8 000 m² z 26 000 m². Z kolei w przypadku Mogilska Office w Krakowie podpisano list intencyjny dot. wynajmu ok. 60% z 12 000 m² powierzchni, a negocjacje dot. najmu kolejnych umów są w toku. Prace budowlane rozpoczną się wkrótce. Również w Krakowie, obok hotelu Chopin, powstanie biurowiec o powierzchni ok. 21 000 m² – aktualnie trwają prace projektowe nad obiektem. W Budapeszcie Warimpex posiada nieruchomość gruntową, na której ma powstać hotel z ok. 170 pokojami oraz sąsiadującymi z nim 60 mieszkaniami. Prace projektowe są w toku, pozwolenie na budowę zostało wydane w styczniu 2017 r.

Perspektywy

„Naszym celem na bieżący rok obrotowy 2017 jest wykorzystanie dynamiki wzrostu z pierwszych trzech miesięcy oraz kontynuacja realizacji bieżących projektów deweloperskich i pomyślne zakończenie sprzedaży części hoteli firmie U City. Ta transakcja zdecydowanie zwiększy nasze możliwości działania i pozwoli nam dobrze przygotować się na nowe projekty w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i w Rosji – potencjalnie również wspólnie z U City jako przyszłym partnerem, który dopiero wchodzi na ten rynek. Nie mam więc wątpliwości, że rok 2017 będzie interesujący i udany“, mówi na zakończenie Jurkowitsch.

 

Warimpex Finanz- und Beteiligungs AG to spółka inwestycyjno-deweloperska z siedzibą w Wiedniu, notowana na giełdach w Wiedniu i w Warszawie (WXF). Jako jeden z największych inwestorów na rynku hotelarskim w Europie Środkowej i Wschodniej Warimpex jest obecnie właścicielem, współwłaścicielem lub podmiotem prowadzącym 14 hoteli biznesowych i luksusowych o łącznej liczbie ok. 3 500 pokoi oraz czterech budynków komercyjnych i biurowych o łącznej powierzchni użytkowej ok. 48 000 m². W ciągu ostatnich 25 lat Warimpex zrealizował projekty rozwojowe w sektorze nieruchomości o łącznej wartości ponad 1 mld Euro.

 


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *