140-lecie hotelu Europejskiego we Wrocławiu

W ubiegłym tygodniu odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej 140-lecie hotelu Europejskiego, który jest obecnie najstarszym działającym hotelem we Wrocławiu. Z tej okazji m.in. po centrum miasta kursował zabytkowy tramwaj z Orkiestrą Dixielandową.


Położony przy Dworcu Głównym PKP hotel Europejski, funkcjonujący do II wojny jako hotel Hohenzollern, wybudowany został w latach 1876-1877. Pierwotnie składał się z jednego narożnego budynku. W 1907 r. do hotelu przyłączono sąsiedni dom mieszkalny przy ul. Stawowej. Przeprowadzony w 1910 r. remont doprowadził do scalenia wnętrz i nadania obu nieruchomościom jednolitej fasady zawierającej elementy klasycystyczno-barokowe. Po wojnie, którą przetrwał z niewielkimi uszkodzeniami, zaczął przyjmować gości pod nazwą Europejski. Do końca lat 90. był własnością firmy Odra Tourist. Obecnie Europejskim oraz sąsiadującymi hotelami Piast i Polonia zarządza firma Cohm, działająca pod marką Historyczne Hotele Wrocławia. – 140 rocznica hotelu Europejskiego to wyjątkowa uroczystość. Cieszy fakt, iż nasz obiekt od tylu lat niezmiennie funkcjonuje i cały czas się rozwija. Dbając o komfort i wygodę cały czas się unowocześniamy zachowując wyjątkowy historyczny klimat naszego obiektu – powiedziała Klaudia Radwańska, dyrektor hotelu Europejski.

W ramach wydarzenia po ulicach centrum Wrocławia kursował zabytkowy tramwaj „Jaś i Małgosia” z Orkiestrą Dixielandową Dixie Tiger’s Band na pokładzie. Tramwaj przejechał dwukrotnie trasę ścisłego centrum Wrocławia. Na każdym przystanku hostessy rozdawały mieszkańcom Wrocławia i turystom okolicznościowe widokówki, baloniki, chorągiewki i cukierki. Na samej uroczystości pojawili się przedstawiciele Urzędu Miasta, Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Wojewódzkiego, Towarzystwa Miłośników Wroclawia, Towarzystwa Upiększania Miasta, Dolnośląskiej Izby Turystyki, Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej, architekci, przewodnicy i dziennikarze oraz goście hotelowi. Zgromadzonych ości powitał prezes zarządu Historycznych Hoteli Wrocławia, Grzegorz Rojek. Następnie mowę jubileuszową wygłosiła redaktor Beata Maciejewska, znana miłośniczka Wrocławia, historyk i dziennikarz. Opowiedziała o hotelu Europejskim w historycznym kontekście rozwoju tej części Wrocławia oraz o gościach hotelu w jego powojennej historii. Następnie przy dźwiękach fanfar redaktor Maciejewska i prezes Rojek odsłonili tablicę pamiątkową. Goście zaproszeni zostali do degustacji tortu jubileuszowego i innych kulinarnych przekąsek przygotowanych przez cukiernika kawiarni Europejskiej. Dużą atrakcją uroczystości okazała się prezentacja historycznych kronik z wpisami gości hotelu Europejskiego i pozostałych Historycznych Hoteli Wrocławia tj. Polonii, Piasta, Granda i hotelu Odra.

 

 

 


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *