Strategia ustalania i zarządzania ceną w SPA

Branża wellness & SPA to przemysł, który generuje roczne obroty na świecie sięgające bilionów dolarów. Czy zatem przekłada się to na sukces finansowy hotelowego SPA? To zależy od umiejętności zarządzania ceną za oferowane usługi. Cena musi pokryć koszty jednostkowe wykonanej usługi, ale również gwarantować zysk, który będzie satysfakcjonował i dawał szanse na rozwój. Strategia cenowa to ważny element w praktyce zarządzania, którego trzeba się nauczyć i stale analizować.Na wartość danej usługi w hotelowym SPA składa się wiele czynników, ale w dużym skrócie można powiedzieć, że jest to suma poniesionych kosztów jej wykonania, zysku oraz uzyskania środków na dalsze inwestycje w rozwój oferty. Jak zatem ustalić cenę za usługę, aby była rentowna, uwzględniając wszystkie te elementy? Dobre samopoczucie i atrakcyjny wygląd są dzisiaj w cenie. W przełożeniu na hotelowe SPA ta cena musi być odzwierciedleniem wartości, jaką otrzymuje gość, i być akceptowana przez potencjalnych nabywców. Powinna opierać się trzech filarach, nazywanych trójnogiem cenowym, na który składają się: koszty wytworzenia jednostkowej usługi, popyt na nią oraz działania konkurencji.

Koszt wykonania usługi

Podstawowym elementem ceny jest koszt wykonania usługi, który musi zostać dobrze wyliczony, aby nie dopłacać do zabiegów, co niestety czasami się zdarza, zwłaszcza kiedy przygotowywane są promocje cenowe. Weźmy za przykład popularne akcje, w których miasta i hotele promują się za 50 proc. ceny, a często w tej cenie oferowane są także usługi w hotelowych SPA. Tymczasem zabieg kosmetyczny za 50 proc. może nie rekompensować kosztów jego wykonania, jeśli nie weźmie się pod uwagę kalkulacji cenowej. Ta, skądinąd bardzo dobra inicjatywa nie zawsze sprawdza się w usługach SPA, ponieważ przy tak drastycznej obniżce ceny nie da się osiągnąć progu rentowności. Strategia kosztowa w ustalaniu cen ma zasadnicze znaczenie, zwłaszcza w usługach wellness. W przeciwieństwie do usług noclegowych nie można mówić o efekcie skali, ponieważ w tego typu usługach pracuje się jeden na jeden, czyli jeden terapeuta może wykonywać usługę wyłącznie u jednego gościa. Są oczywiście także zabiegi, które wykonuje się grupowo, np. kąpiele lub zabiegi fizykalne, ale typowe zabiegi wellness wykonywane są zawsze przez jednego pracownika SPA dla jednego gościa. To ma swoje odzwierciedlenie także w cenie za taką us [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne rabaty na szkolenia organizowane w ramach Akademii Hotelarza
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plAutor: Anita Bajdalska. Autorka posiada tytuł Certified SPA Supervisor ISPA, prowadzi firmę Manager SPA

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *