Zatrudnienie obcokrajowców: procedury, koszty, możliwości i zagrożenia

Masowa emigracja Polaków sprawiła, że wielu hotelarzy, zwłaszcza w okresie wysokiego obłożenia, potrzebuje dodatkowych rąk do pracy. Skompletowanie wykwalifikowanego zespołu sprawia nie lada kłopot, dlatego też wielu managerów sięga po alternatywę – zatrudnienie pracowników z zagranicy. Jak to zrobić? Gdzie szukać pracowników? Należy pamiętać o konieczności dopełnienia istotnych formalności – inaczej sprowadzimy na siebie i pracownika poważne kłopoty.Przede wszystkim należy pamiętać, że procedura zatrudnienia lub powierzenia wykonania usługi cudzoziemcowi jest bardziej restrykcyjna niż podczas zatrudniania obywatela Polski. Przed powierzeniem pracy należy zawsze wystąpić o dokument, który legalizuję pracę – zezwolenie na pracę lub skorzystać z procedury uproszczonej, czyli zarejestrować oświadczenie o zamierzeniu powierzenia pracy w urzędzie pracy.

Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie oświadczenia?

Oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy musi być zarejestrowane przed podjęciem pracy przez danego cudzoziemca – najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia pracy. Łączny okres wykonywania pracy przez danego cudzoziemca na podstawie oświadczenia nie może przekraczać sześciu miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy, niezależnie od liczby zarejestrowanych oświadczeń i liczby podmiotów powierzających wykonywanie pracy. Oświadczenie jest rejestrowane w urzędzie pracy właściwym według siedziby firmy. Samo zarejestrowanie oświadczenia nie wystarczy jednak do legalnego zatrudnienia cudzoziemca lub powierzenia wykonywania usługi. Przed zatrudnieniem należy sprawdzić legalność pobytu obcokrajowca oraz sprawdzić, czy tytuł pobytowy, którym się legitymuje, uprawnia go do wykonywania pracy. Ponadto należy spisać z cudzoziemcem umowę, która potwierdzi warunki zadeklarowane w oświadczeniu. Umowa powinna być zawarta na piśmie oraz przetłumaczona na język zrozumiały dla cudzoziemca. Są to przykładowe obowiązki nałożone na pracodawców zatrudniających obcokrajowców. Niedopełnienie któregokolwiek z nich grozi surowymi karami. Pracownicy z Ukrainy, tak bardzo potrzebni polskim przedsiębiorcom, obecnie mogą być zatrudniani według tzw. procedury uproszczonej. Co to oznacza w praktyce? Procedura uproszczona pozwala obywatelowi jednego z sześciu państw: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy wykonywać pracę w Polsce przez sześć miesięcy w ciągu 12 następujących po sobie miesięcy bez konieczności uzyskiwania zezwolenia. Warunkiem korzystania z procedury uproszczonej jest zarejestrowanie przez powiatowy urząd pracy oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi oraz posiadanie przez cudzoziemca dokumentu potwierdzającego tytuł pobytowy w RP, z którym może wiązać się uprawnienie do wykonywania pracy na terytorium Po [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne rabaty na szkolenia organizowane w ramach Akademii Hotelarza
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plAutor: Joanna Kabza, Emilia Sadowska. Joanna Kabza jest dyrektorem regionalnym w Ever Grupa, a Emilia Sadowska kierownikiem działu rekrutacji i zatrudniania cudzoziemców w Ever Grupa

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *