Parking i drogi dojazdowe przed hotelami

Rozpoczynając prowadzenie hotelu przedsiębiorcy koncentrują się głównie na jak najlepszym przygotowaniu budynku, w którym będzie mieścił się obiekt, jak również na jego wyposażeniu. Kwestia parkingu i drogi dojazdowej do hotelu często jest pomijana lub bagatelizowana. Jest to dużym błędem, bowiem uchybienia z tym związane mogą sprawić sporo kłopotów osobie prowadzącej hotel

Jakie są normy prawne, które należy zastosować, aby należycie zadbać o funkcjonowanie parkingu i drogi dojazdowej do hotelu?

Parking

Właściciele hoteli, odpowiadając na oczekiwania swoich klientów, oferują im możliwość zostawienia samochodu na bezpiecznym parkingu przed budynkiem hotelu. Aby taki parking mógł powstać zgodnie z prawem, należy sprawdzić, czy przepisy prawa nie wymagają w tym zakresie podjęcia stosowanych kroków. Przede wszystkim istotne jest ustalenie, czy budując parking, musimy uzyskać pozwolenie na budowę czy też wystarczy samo zgłoszenie właściwym organom, a może nie ma potrzeby podejmowania żadnych działań. W celu udzielenia prawidłowej odpowiedzi na to pytanie, w pierwszej kolejności należy ustalić zamiar inwestora (właściciela hotelu) i towarzyszące temu okoliczności faktyczne. W pierwszej kolejności należy zauważyć, iż zakres ustawy – Prawo budowlane obejmuje sprawy projektowania, budowy, utrzymania i rozbiórki obiektów budowlanych.

Pod pojęciem obiektu budowlanego należy wyróżnić: (1) budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi, (2) budowle stanowiącą całość techniczno- użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami, (3) obiekt małej architektury. Budowa takich obiektów co do zasady wymaga pozwolenia na budowę. Parking na gruncie ustawy – Prawo budowlane może być uznany za budowlę, czyli wszystko to, co nie jest budynkiem bądź obiektem małej architektury, a jednocześnie stanowi całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami. Dlatego, jeśli w celu wybudowania parkingu zdecydujemy się na utwardzenie gruntu poprzez wylanie płyty betonowej, wydzielenie miejsc do zatrzymywania pojazdów, stworzenie oświetlenia i ogrodzenie całego terenu, to bez wątpienia taka inwestycja będzie stanowić samodzielną całość techniczno-użytkową, dla której konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę.

Wyjątki

Istnieją jednak wyjątki od powyższego. Stosownie do treści art. 29 ust. 1 pkt 10 ustawy, pozwolenia na budowę nie wymaga budowa miejsc postojowych dla samochodów osobowych do 10 stanowisk włącznie. Jeśli przedsię

[...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne rabaty na szkolenia organizowane w ramach Akademii Hotelarza
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plAutor: Joanna Strubel-Kraus

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *