Raffles Europejski w Warszawie oficjalnie otwarty

Z początkiem czerwca oficjalnie rozpoczął działalność najbardziej luksusowy hotel w Polsce – Raffles Europejski w Warszawie ze 106 pokojami i apartamentami. Pierwszych gości, którzy dokonali rezerwacji jeszcze w lutym, przyjął już 9 maja, ale potem wstrzymał rezerwacje, aby przeprowadzić dodatkowe szkolenia personelu. Cena za najtańszy pokój dwuosobowy w czerwcu wynosiła 1495 zł. Warszawski obiekt jest 12. hotelem sieci Raffles na świecie i trzecim w Europie – po Paryżu i Stambule.WRaffles Europejskim do dyspozycji gości jest 29 pokoi w podstawowym standardzie Deluxe o powierzchni od 40 do 45 m kw. (to największe standardowe pokoje w polskich hotelach), 40 pokoi w kategorii Raffles, 26 apartamentów Junior, po sześć apartamentów Grand i Signature oraz dwa apartamenty Raffles i Prezydencki, każdy o powierzchni blisko 300 m kw. Charakterystycznymi elementami wystroju pokoi i apartamentów są ręcznie wykonane meble nawiązujące do stylu art déco, eleganckie biurka i biblioteczki oraz współczesne dzieła sztuki. W całym hotelu rozmieszczono ponad 400 dzieł 120 polskich artystów z XX i XXI w.

Na ścianach hotelowego lobby znajdują się m.in. obrazy Leona Tarasewicza, wykonane specjalnie na zamówienie hotelu. Kolekcja Europejskiego z dziełami m.in. Wilhelma Sasnala i Tadeusza Kantora, stworzona pod kuratelą Andy Rottenberg, byłej dyrektorki warszawskiej Zachęty, jest jedną z największych tego typu prywatnych kolekcji dostępnych publicznie. W hotelu znajdują się też m.in. Raffles Spa o powierzchni 800 m kw. z basenem i sześcioma gabinetami, restauracja Europejski Grill, Long Bar, inspirowany barem z pierwszego hotelu sieci Raffles Singapore, cukiernia Lourse z własnymi wypiekami, palarnia cygar Humidor oraz sala balowa. Hotel mieści się w neorenesansowym budynku zaprojektowanym przez Henryka Marconiego.

Otwarty został w 1857 r. Należał do rodzin Przeździeckich i Czetwertyńskich. Po zniszczeniach II wojny światowej właściciele rozpoczęli remont, jednak w 1948 r. hotel zajęło MON. W 1962 r. po adaptacji wnętrz budynek ponownie zaczął pełnić funkcje hotelowe, trafiając do sieci Orbis. W 2005 r. powrócił w ręce przedwojennych właścicieli i został zamknięty w celu stworzenia tam luksusowego hotelu. W 2012 r. większość udziałów w spółce HESA należącej do spadkobierców rodzin założycielskich kupiła Vera Michalski- -Hoffmann (współwłaścicielka koncernu farmaceutycznego Roche, założonego przez jej pradziadka). Wtedy też podpisano umowę na otwarcie hotelu pod marką Raffles. Łączne koszty renowacji hotelu szacowano wówczas na 60 mln euro, ale w ciągu pięciu lat znacząco wzrosły do ok. 90 mln.

W jej trakcie w praktyce wyburzono całość wnętrz, zostawiając jedynie samą bryłę, nadbudowano też dwie kondygnacje, w ktwórych znajdą się biura. Za projekt architektoniczny odpowiedzialna była pracownia Sud Architects, a za projekt przebudowy wnętrz pracownia WWAA wraz ze scenografem Teatru Wielkiego – Opery Narodowej Borysem Kudličką oraz zespół APA Wojciechowski. W skład sieci Raffles Hotels wchodzi obecnie 12 hoteli, głównie na Dalekim i Bliskim Wschodzie. W 2016 r. AccorHotels kupił za 2,9 mld euro FRHI Holding, do którego należała m.in. luksusowa marka Raffles. •

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *