Nadszedł czas na szarą strefę?

Nadzieje i obawy związane z planowaną zmianą ustawy o usługach turystycznych w zakresie krótkoterminowego wynajmu mieszkańMinisterstwo Sportu i Turystyki zajęło się postulowanym przez branżę hotelarską i turystyczną problemem szarej strefy, związanym z krótkoterminowym najmem nieruchomości. Nowe regulacje mają ujednolicić kwestie prawne, dotyczące m.in. rejestracji wszystkich podmiotów świadczących takie usługi. MSiT zakłada, że nowa ustawa może zacząć obowiązywać nie wcześniej niż pod koniec 2019 r., ale na razie jeszcze szczegóły zmian nie są oficjalnie znane.

Ministerstwo Sportu i Turystyki na wniosek przedstawicieli polskich hotelarzy planuje zmianę ustawy o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych. Ma to ograniczyć nadużycia ze strony osób prywatnych, które oferują mieszkania na wynajem, i wyeliminować szarą strefę. Prace związane ze zmianą ustawy niedawno ruszyły.

Na razie są propozycje zmian


Projekt zmiany ustawy jest we wstępnej fazie legislacyjnej – trwają konsultacje wewnątrzresortowe. Jak powiedziała „Hotelarzowi” Anna Ulman, rzecznik prasowy MSiT, nie jest jeszcze uchwalona dokładna treść zmian, które miałyby w przyszłości obowiązywać. Gdy zostaną one sformułowane i zatwierdzone, kolejnym krokiem będą konsultacje społeczne wśród zainteresowanych podmiotów. Ich rolą będzie uwzględnienie w przepisach opinii szeroko rozumianej branży turystycznej i hotelarskiej. – Obecnie obowiązujące regulacje rynku usług hotelarskich są niewystarczające ze względu na nowe zjawisko świadczenia usług noclegowych w trybie ekonomii współdzielenia – tłumaczy Anna Ulman. – W nowej ustawie planuje się wprowadzenie przepisów dotyczących krótkoterminowego zakwaterowania na zasadzie gospodarki współdzielenia. Obiekty najmowane jednorazowo podczas pobytu do 30 dni przez klientów będą podlegać obowiązkom rejestracyjnym, kontrolnym i innym wynikającym z przepisów zawartych w rozporządzeniu.

Rozszerzenie systemu kategoryzacji oraz obowiązkowej rejestracji obiektów, które świadczą usługi krótkoterminowego zakwaterowania, może stać się elementem walki z szarą strefą. Jak podkreśla Anna Ulman, postulaty były zgłaszane przez wiele organizacji branżowych podczas spotkań prekonsultacyjnych oraz posiedzeń Społecznej Rady Turystyki. – Wsłuchujemy się w głos środowiska, tak aby przedstawiony do konsultacji publicznych projekt uwzględnił szerokie spektrum przypadków, które powinny zostać uregulowane, poczynając od zakwaterowania w celach innych niż pobytowe, ochrony klienta, zapewnienia jakości zakwaterowania czy właśnie zwalczania szarej strefy. Zakładamy, że regulacja mogłaby zacząć funkcjonować pod koniec 2019 r. Obecnie jest na wstępnym etapie prac legislacyjnych.

Nowe regulacje są potrzebne

Kwestia zmian w prawie już od pewnego czasu była wielokrotnie poruszana przez środowisko hotelarskie jako ważna i potrzebna, zwłaszcza że regulująca je ustawa obowiązuje od 1997 r., czyli niemal 20 lat. W tym czasie wiele się zmieniło – chociażby rozwój internetu, który spowodował powszechny dostęp do usług mobilnych. W wyniku tego ostatnio niezwykle popularne stało się wynajmowanie mieszkań i apartamentów na doby dzięki takim platformom jak Airbnb czy nawet Booking.com. Polacy zaczęli także coraz częściej inwestować w nieruchomości z przeznaczeniem właśnie na wynajem krótkoterminowy. – IGHP w ostatnich latach wielokrotnie zwracała uwagę na negatywne konsekwencje dla branży hotelarskiej, jakie pociąga za sobą brak obowiązujących przepisów dotyczących krótkotrwałego najmu lokali – podkreśla Ireneusz Węgłowski, prezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego. – Mówiliśmy o tym m.in. na konferencjach branżowych, w wypowiedziach prasowych, na spotka niach hotelarzy przy okazji dyskusji o bieżących problemach, które wynikają z niedostosowania przepisów do szybkich zmian technologii wykorzystujących internet. Izba aktywnie działa na rzecz wp [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *