Europejski w Warszawie – budynek, który zyskał nowe życie

Udana rewitalizacja to taka, dzięki której powstaje budynek ponadczasowy. Uzyskanie takiego efektu wymaga harmonijnego połączenia historii danego miejsca z nowoczesnością. Zaprojektowanie modernizacji budynku to proces złożony, pełen wyzwań zarówno technicznych, jak i projektowych, a także koordynacji wszystkich działań z konserwatorem zabytków, który ściśle nadzoruje tego typu przedsięwzięcia.Od początku prac nad rewitalizacją Europejskiego byliśmy zgodni, że nie możemy jedynie odwzorowywać historii. Nasz projekt zakładał stworzenie wielofunkcyjnego budynku, który będzie odpowiedzią na potrzeby mieszkańców Warszawy oraz będzie zgodny zarówno z założeniami inwestora, jak i stołecznego konserwatora zabytków. Architekt musi mieć wizję, która pozwoli zaadaptować budynek do nowych funkcji, z jednoczesnym poszanowaniem jego historycznej wartości. To połączenie pozwala uzyskać nową architektoniczną ikonę miasta oraz tchnąć w budynek nowe życie.

Wyzwania architektoniczne

Rewitalizacja budynku wymagała uwzględnienia wielu aspektów, które wychodzą poza ramy standardowej modernizacji historycznego obiektu. Pomimo naszego wieloletniego doświadczenia w rewitalizacji budynków historycznych, trzeba przyznać, że praca nad budynkiem Europejskiego stanowiła dla nas wyzwanie. Projekt obejmował nie tylko dostosowanie hotelowych wnętrz do potrzeb pięciogwiazdkowego hotelu luksusowej sieci Raffles Hotels & Resorts, ale także zawarcie w nim nowych funkcji, takich jak przestrzeń biurowa oraz handlowa. Dzięki temu powstał budynek wielofunkcyjny. Wszystkie prace konstrukcyjne prowadzone były w gmachu, który ma ponad 160 lat. Wymagało to przeprowadzenia wielu analiz weryfikujących wytrzymałość historycznych elementów oraz opracowania technologii pozwalającej na ich wzmocnienie. Metodą jet-groutingu wzmocniono fundamenty, dzięki czemu możliwe było dodanie nowych funkcji. Na wzmocnionych fundamentach znajdują się trzy piętra luksusowej powierzchni hotelowej i dwie kondygnacje nowoczesnej powierzchni biurowej, a ponadto powstały cztery kondygnacje wielostanowiskowego parkingu podziemnego. Duże wyzwanie stanowiło wykonanie ponad 25-metrowego wykopu. Wymagało to wprowadzenia na teren inwestycji ciężkiego sprzętu budowlanego oraz użycia specjalnie zaprojektowanych rozwiązań, wykorzystują [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plAutor: Jocelyn Fillard, Paweł Marczak

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *