Hotel Piast zabytkiem. Czy znajdzie się kupiec?

Dawny hotel Piast w Szczecnie w miejscu którego warszawska firma Redi zamierzała zbudować hotel Hilton Garden Inn zostanie prawdopodobnie wpisany do rejestru zabytków. Zrujnowany budynek 8 sierpnia będzie sprzedawany na licytacji komorniczej.

Fot. Kamienica w której mieścił się hotel Piast, stan na 2013 rok (źródło GoogleEarth)

Uznania kamienicy za zabytek rejestrowy od dawna domagali się miejscy aktywiści - inicjatywa „Nowy Szczecin” i Stowarzyszenie „Ocalmy Zabytek”. Decyzję o konieczności rozbiórki unieważnił Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego, a teraz Wojewódzka Rada Ochrony Zabytków zdecydowała, że jednak należy wszcząć procedurę wpisania dawnego hotelu Piast do rejestru zabytków. Ochroną mogą zostać objęte elewacje frontowe wraz z detalem architektonicznym.

Usytuowana w pobliżu Bramy Portowej XIX wieczna kamienica w której niegdyś mieścił się hotel Piast od dawna niszczeje i straszy swym wyglądem. Pogłoski o tym, że budynek może odzyskać swój dawny blask pojawiają się od wielu lat. Pierwszy prywatny właściciel, czyli Przedsiębiorstwo Turystyczne Pomerania, które kupiło budynek od Skarbu Państwa zapowiadało jeszcze przed 2010 rokiem, że w kamienicy powstanie czterogwiazdkowy hotel „Jan Fryderyk". Z planów nic nie wyszło, prace budowlane nawet się nie rozpoczęły, a prawa do budynku przechodziły z rąk do rąk. W 2015 roku właścicielem budynku została warszawska  spółka Redi, która podpisała umowę z Hilton Worldwide na uruchomienie w tym miejscu hotelu pod marką Hilton Garden Inn.

Niestety, prace renowacyjne rozpoczęły się od planowanych wyburzeń i na nich się zakończyły. Źle zabezpieczony budynek jest dziś kompletnie zrujnowany, a właściciel mocno zadłużony.

8 sierpnia ma odbyć się licytacja komornicza kamienicy. Cena wywoławcza to 3,035 mln zł., trzy czwarte sumy oszacowania jej wartości (4,046 mln zł). Przystępując do przetargu zainteresowani muszą złożyć rękojmię w wysokości jednej dziesiątej sumy oszacowania, to jest 404 tys. zł. Komornicza licytacja odbędzie się 8 sierpnia w sali nr 50 Sądu Szczecin-Centrum przy ul. Kaszubskiej.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.