Śniadanie „Hotelarza”. O Warmii i Mazurach

W hotelu Willa Port Art & Business w Ostródzie odbędzie się 9. października kolejna debata z cyklu Śniadanie „Hotelarza”, tym razem poświęcona rynkowi hotelarskiemu na Warmii i Mazurach (poza Olsztynem, któremu poświęcone było Śniadanie dwa lata temu). W spotkaniu wezmą udział zaproszeni inwestorzy, właściciele i dyrektorzy generalni obiektów działających w miejscowościach turystycznych.

Województwo warmińsko-mazurskie uchodzi za jeden z najtrudniejszych rynków hotelarskich w Polsce. Obłożenie hoteli w 2017 r. według danych GUS wyniosło 41 proc. i było najniższe oprócz woj. świętokrzyskiego. Biorąc pod uwagę, że wynik ten zawyża nieco Olsztyn, gdzie hotele miały 47-procentowe obłożenie, to pozostałe obiekty w województwie średniorocznie wypełnione są w ok. jednej trzeciej. I trudno się temu dziwić, bo patrząc na miesięczne wyniki od października do kwietnia obłożenie jest najniższe w Polsce, wahając się w granicach 26 – 34 proc. (włącznie z Olsztynem, więc bez stolicy regionu w najsłabszych miesiącach mają niekiedy poniżej 20 proc.). Wyniki nadrabiają w wakacje, gdy rośnie ono do ok. 65 – 70 proc. Jak w takiej sytuacji prowadzić hotel? Jak hotelarze starają się zapełnić swoje obiekty poza okresem letnim? Jakie są, jeśli są, mocne strony tego rynku poza warunkami naturalnymi? Jakie są bariery rozwoju? Jakie maksymalne ceny można osiągnąć za pokój? Czy bliskość granicy przekłada się na wyniki? Co może wpłynąć na to, aby rynek był bardziej atrakcyjny? Jakie są źródła popytu? Co skłania inwestorów do zaangażowania się na tym rynku? Jak zmienił się rynek w ciągu ostatnich lat?  Jaskie trendy obserwują hotelarze? Czy w ogóle można mówić o jednej specyfice rynku hotelarskiego na Mazurach, czy też obiekty w Iławie lub Ostródzie żyją innym rytmem i mają innych klientów niż hotele w Mikołajkach lub Giżycko, i kto komu zazdrości? O tym wszystkim dyskutować będziemy podczas ósmego już Śniadania „Hotelarza” po spotkaniach poświęconych rynkom w Lublinie, Bydgoszczy, Olsztynie, Łodzi, Kołobrzegu, Zakopanem i Katowicach. Relację ze spotkania opublikujemy w październikowym "Hotelarzu".

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

2 komentarze do “Śniadanie „Hotelarza”. O Warmii i Mazurach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *