III Forum Hotelarzy IGHP z galą z okazji 15-lecia

III Forum Hotelarzy IGHP, które odbyło się 21 listopada w hotelu Narvil, było wyjątkowe pod wieloma względami. W tym roku przypada bowiem 15. rocznica powstania Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego. Po zakończeniu merytorycznej części spotkania członków IGHP odbyła się jubileuszowa gala.Gościem specjalnymi III Forum Hotelarzy był minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Forum rozpoczęło wystąpienie prezesa IGHP Ireneusza Węgłowskiego, który podsumował ostatni rok działalności izby. – Mijający rok to czas szczególnej intensyfikacji prac w wielu obszarach, w tym w zakresie pozyskiwania nowych członków. Dzięki ogromnemu wysiłkowi sekretarza generalnego Marcina Mączyńskiego do IGHP dołączyło aż 100 nowych członków. Dzięki temu w naszym gronie mamy obecnie 372 hotele członkowskie, ponad 38 tys. pokoi, co stanowi blisko 1/3 rynku – mówił Ireneusz Węgłowski. Prezes IGHP zwrócił szczególną uwagę na ogrom pracy w izbie, zwłaszcza na organizację dużej liczby szkoleń, spotkań regionalnych, zgromadzenia ogólnego HOTREC w Krakowie czy działalność Konsorcjum na rzecz odrzucenia przez sąd rażąco wysokich opłat za prawa autorskie.

Część panelową otworzyły prezentacje wiceprezesa IGHP Tomasza Pieniążka oraz wicedyrektora Departamentu Turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki Dominika Borka, którzy opowiedzieli o zmianach regulacyjnych w klasyfikacji obiektów hotelarskich oraz o klasyfikacji HotelStars Union. Żywą dyskusję wywołały tematy dotyczące nieuczciwej konkurencji w polskim hotelarstwie, a także opłaty turystycznej. Piotr Kwiatkowski, wiceprezes IGHP, przedstawił zebranym obecny stan prac nad zablokowaniem ustawy o prawach autorskich i pokrewnych, zarysował problematykę zagadnienia, dotychczasową działalność konsorcjum i wypracowane efekty. – Trudno przewidzieć, jakie będzie ostateczne rozstrzygnięcie, ale jest pewne, że postanowienie, które zapadnie na rozprawie 4 grudnia, nie zakończy postępowania. Niezależnie od decyzji jedna ze stron będzie apelować.

Mam refleksję, że mija pięć lat od rozpoczęcia postępowania prowadzonego od grudnia 2013 r. To jednocześnie jedna trzecia okresu działalności IGHP, a więc istotna część jej funkcjonowania i aktywności – podsumował Piotr Kwiatkowski. O pierwszych doświadczeniach hotelarzy związanych z wprowadzeniem w maju tego roku RODO dyskutowali dr Maciej Kawecki z Ministerstwa Cyfryzacji oraz mec. Łukasz Łyczkowski. Emocje wśród uczestników forum wzbudził również temat sharingeconomy, czyli krótkoterminowego najmu lokali, który przybliżył wiceprezes IGHP Krzysztof Szadurski. – Skala sharingeconomy przerosła przewidywania ustawodawców na całym świecie i wywołuje wiele problemów i wyzwań w różnych dziedzinach.

W ostatnich dwóch latach wiele krajów postanowiło uregulować prawnie ten fragment rynku, jednak w branży hotelarskiej zjawisko wciąż rodzi pytania o kwestię uczciwej konkurencji – podkreślał prowadzący, dodając, że IGHP od dwóch lat zabiega o uregulowanie sharingeconomy w branży hotelowej, prowadząc dyskusje z komisją sejmową czy składając wniosek o zmianę ustawy o usługach hotelarskich. Zwieńczeniem dnia była uroczysta gala z okazji 15-lecia IGHP. •

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *