W Łodzi ma powstać 130-osobowy hotel w 2021 r. Z synagogą

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi planuje w miejscu swojej dotychczasowej siedziby przy ul. Pomorskiej wybudować 129 pokojowy hotel. Obok niego znajdzie się mogąca pomieścić ponad 100 osób synagoga, która jeśli powstanie będzie pierwszą synagogą wybudowaną w Polsce po II wojnie światowej.

Trzygwiazdkowy hotel ma powstać do 2021 roku. W budynku znajdzie się również 100-metrowe centrum edukacji oraz restauracja na około 120 osób. Kompleks zajmie 3,650 mkw. powierzchni. Projekt przygotowała łódzka pracownia Design Lab Group. Projekt otrzymał wsparcie z Unii Europejskiej, które wyniosło ok. 4,5 mln zł, a cała inwestycja według przedstawicieli Gminy ma kosztować około 15 mln zł. Pzostałą część mają pokryć fundusze inwestycyjne z którymi obecnie prowadzone są rozmowy. Co ciekawe łódzki obiekt nie byłby pierwszym hotelem w Polsce, przy którym działa synagoga. W Lublinie od 2014 roku działa otwarty przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie 44-pokojowy hotel Ilan, który powstał w murach zabytkowego budynku Jesziwy Chachmej, niegdyś słynnej szkoły rabinackiej.W budynku funkcjonuje też przedwojenna synagoga. W tym roku w podkrakowskiej Morawicy powstał w kolei pierwszy w powojennej Polsce koszerny hotel. Certyfikat koszerności nadał hotelowi naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Według szacunków dziś w Łodzi żyje około 3 tys. osób pochodzenia żydowskiego, z czego ok. 250 z nich czynnie uczestniczy w życiu religijnym.

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *