Kraków: powstaje hotel King Salomon. Z mykwą

Na Kazimierzu między ul. Dietla i Podbrzezie, obok synagogi Temple z Centrum Społeczności Żydowskiej, powstaje 4-gwiazdkowy hotel King Salomon ze 117 pokojami, koszerną kuchnią i mykwą (służącą do rytualnego obmycia ciała). Otwarcie planowane jest jesienią przyszłego roku. Inwestorem jest spółka Salomon, której prezesem jest Jacek Legendziewicz.

Inwestycja obejmuje przebudowę kamienicy przy ul. Dietla 59 oraz stworzenie nowego budynku wraz z garażem podziemnym na 25 miejsc przy ul. Podbrzezie 4 na miejscu wyburzonej w 2015 r. zrujnowanej kamienicy. Nowy hotel będzie miał od tej strony historyczną elewację z licznymi zdobieniami i charakterystycznym balkonem, co zastrzegł wojewódzki konserwator zabytków, zgadzając się na wyburzenie XIX-wiecznej kamienicy, która zawaliła się częściowo w 2013 r. W hotelu znajdzie się dziedziniec, część konferencyjno- bankietowa o łącznej powierzchni blisko 500 m kw. i restauracja z kuchnią wzorowaną na koszernej oraz tradycyjna mykwa – zbiornik z wodą deszczową służący do zmycia z siebie nieczystości.

Hotel zlokalizowany będzie naprzeciwko synagogi Temple, jednej z czterech czynnych w Krakowie. Jest ona wpisana na listę Programu Dziedzictwa Żydowskiego w Europie Środkowej i Wschodniej przez World Monuments Funds z Nowego Jorku. Na tyłach synagogi powstało Centrum Społeczności Żydowskiej, ufundowane przez księcia Karola i uroczyście przez niego otwarte w 2008 r. Inwestorem hotelu jest spółka Salomon, na czele której stoi Jacek Legendziewicz, dyrektor jednej z największych firm turystycznych w Małopolsce Jordan Group, która m.in. zarządza swoim hotelem Galaxy z 205 pokojami niedaleko Galerii Kazimierz i jest operatorem hotelu Legend u zbiegu ul. św. Gertrudy i Sarego ze 100 pokojami. Jordan posiada m.in. własną bazę transportową z ok. 30 autobusami, biuro podróży obsługujące turystykę przyjazdową i wyjazdową, biuro kongresów, w centrum Krakowa cztery biura obsługi klienta i własny punkt informacji turystycznej

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *