Prawa autorskie i pokrewne: pierwszy werdykt sądu – remis

Sąd Okręgowy w Poznaniu wydał 9 maja nieprawomocne postanowienie w sprawie opłat za prawa autorskie i pokrewne za odtwarzanie utworów w obiektach hotelowych – zatwierdził część spornych tabel wynagrodzeń, ale odmówił zatwierdzenia innej części stawek. Obie strony: IGHP, która walczy w imieniu hotelarzy o ustalenie stawek na rozsądnym poziomie, i organizacje zbiorowego zarządzania prawami (OZZ) ogłosiły swój sukces.Orzeczenie z 9 maja jest pierwszym rozstrzygnięciem sądu w sprawie, która została zapoczątkowana w 2012 r. przed Komisją Prawa Autorskiego. Sąd zatwierdził stawki za odtwarzanie filmów i muzyki w hotelach, ale odmówił zatwierdzenia stawek odnoszących się do odtwarzania z nośników dźwięku i za pomocą urządzeń służących do odbioru programów radiowych w pokojach i w miejscach ogólnie dostępnych, czyli tzw. muzyki w tle.

Według hotelarzy

Tabele jeszcze nie wchodzą w życie. – Postanowienie sądu jest naszą częściową wygraną, odmówił on bowiem zatwierdzenia tabeli w pewnym zakresie, w tym w istotnym dla nas, dotyczącym postanowień ogólnych, które powodowały zwiększenie o 30 proc. wysokości ustalonych stawek – mówi Ireneusz Węgłowski, prezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego. – W pozostałej jednak części wciąż konieczne jest nasze dalsze działanie. IGHP nie składa broni. Złożymy odwołanie, ponieważ nie rozumiemy, dlaczego, pomimo przedstawienia obiektywnych opinii ekspertów i szeregu analiz prawnych oraz ekonomicznych, polscy hotelarze mieliby płacić stawki, które są jednymi z najwyższych w Europie. Opłaty zostały określone w „Tabeli stawek wynagrodzeń za odtwarzanie utworów i przedmiotów praw pokrewnych” i zatwierdzone w lipcu 2013 r. przez Komisję Prawa Autorskiego.

W grudniu 2013 r. izba złożyła wniosek do Sądu Okręgowego w Poznaniu o odmowę zatwierdzenia tabeli. Była to jedyna dopuszczona prawnie ścieżka odwoławcza od decyzji Komisji P [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *