Hotel Metropol przygotował wystawę z okazji 75. rocznicy Powstania Warszawskiego

Od 8 sierpnia Hotel Metropol w Warszawie gości wystawę wybranych zdjęć żołnierza Armii Krajowej Jana Pillicha. Zrobione zostały w czasie Powstania Warszawskiego w zachodniej części Śródmieścia Południowego, w rejonie ulic Marszałkowskiej, Wilczej, Hożej, Koszykowej, Śniadeckich i Poznańskiej, czyli w bezpośrednim sąsiedztwie hotelu. Większość nie była do tej pory publikowana. Zdjęcia z 1944 roku zestawiono z fotografiami tych samych miejsc z okresu międzywojennego i współczesnymi.

Fotografie pochodzą ze zbiorów Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy – Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego. Wystawę można oglądać do końca sierpnia, na parterze Hotelu Metropol. Na fotografiach ukazane są miejsca walk i działań batalionu AK „Zaremba-Piorun” oraz dowództwa VII Obwodu Okręgu Warszawskiego AK „Obroża”, funkcjonowanie służb kwatermistrzowskich i uzbrojenia, barykady, groby powstańcze oraz postępujące zniszczenia tego rejonu Warszawy.

Materiały zestawiono z fotografiami tych samych miejsc z okresu międzywojennego i współczesnymi oraz uzupełniono niemieckimi zdjęciami lotniczymi Warszawy z 1944 roku z zasobów amerykańskich archiwów oraz przedwojennymi i współczesnymi planami Warszawy, na których zaznaczono obiekty sfotografowane w 1944 roku. Wszystkie fotografie zostały szczegółowo opracowane przez Zygmunta Walkowskiego, który dokonał precyzyjnej identyfikacji miejsc i obiektów na zdjęciach oraz określił czas ich wykonania.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *